Ankara Halk Ekmek'in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 3 TL olarak belirlendi. Ankara'da daha önce Halk Ekmek fiyatı 2 TL seviyesinde bulunuyordu.

"Ankara Büyükşehir Belediyesi her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşlarımızın bütçesine büyük katkı sağlanmaktadır. Bu bakımdan, maliyetlerin sürekli ve soluksuz olarak artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek'te fiyat artışı yapılmamış, un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür" denilen açıklamada ekmeğin temel malzemelerine gelen zamlara dikkat çekildi.

"Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda %80, mayada %81, elektrikte %67, doğal gazda %75, işçilikte %37, nakliye/büfe payı maliyetinde %39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) %17 fiyat artışı yaşanmıştır" denilen açıklamda, "Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek'te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır" ifadesine yer verildi.

Ankara Halk Ekmek'in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kâr elde etmeksizin ve maliyetine 3 TL olarak belirlendi.

Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL'ye satılıyor.