Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin Mülkiyeliler Birliği’nde açıklama yaptı. Ankara’da bu yıl, “Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik” sloganıyla 1 Eylül Çarşamba günü saat 17.30’da Anıtpark’ta miting düzenlenecek.

''İZLENEN SAVAŞ POLİTİKALARI SEFALETE MAHKUM EDİYOR'

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “İzlenen savaş politikaları nedeniyle dünya halkları sefalete, işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm ediliyor. Savaşlar sadece insanlar için değil, doğa ve doğadaki tüm canlılar için de tam anlamıyla bir yıkım olmaya devam ediyor” dedi. AK Parti iktidarının izlediği politikaları eleştiren Görgün, “Ülkemizde ise yakın coğrafyamızda savaşın etkileri sürerken, AK Parti iktidarı, izlediği politikalarla bölgeyi sürekli bir savaş alanı olarak görmekte, halkları düşmanlaştıran emperyalist vekâlet savaşlarında rol kapmak için yarışmaktadır. Bugün başta Suriye olmak üzere, Irak, Libya ve şimdilerde Afganistan’da dâhil olmak üzere bütün Ortadoğu’da izlediği politikalar bunun eseridir” ifadelerini kullandı.

‘1 EYLÜL’DE ALANLARDA OLACAĞIZ’

Açıklamasında, “Bu yılın 1 Eylül Barış Günü’nün doğayı talan etmek, katletmek yerine onun parçası olarak, doğa ile barış içinde bir yaşam kurulması için haykırdığımız ortak sesimiz olmalıdır” diyen Görgün sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyamızı ve özellikle de coğrafyamızı sarıp sarmalayan savaşlara, çatışmalara, göç ve yerinden edilmelere, gittikçe yükselen ırkçılığa ve ekolojik yıkıma karşı, içeride ve dışarıda her türlü antidemokratik ve barış karşıtı politikalara karşı 1 Eylül’de alanlarda olacağız. Bu yılın 1 Eylülü’nde ‘Ankara Emek ve Demokrasi güçleri’ olarak Ankara’da ‘Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik şiarıyla’ 1 Eylül 2021 Çarşamba günü, saat 17.30’da sanatçılarımız Pınar Aydınlar ve Koma Ciya’nın barış ve kardeşlik türküleriyle, halaylarımızla Anıtpark alanında hep birlikte olacağımız. Mitingimizi duyuruyor ve savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik için kol kola omuz omuza olmaya davet ediyoruz.”