Önümüzdeki hafta Şampiyonlar Ligi mücadelesinde Galatasaray'ı ağırlayacak Anderlecht, daha önce görülmemiş bir uygulamayı hayata geçirme kararı aldı.

NTV Spor'un haberine göre, Belçika ekibi, son üç yılda bilet almamış, sistemlerinde kayıtlı olmayan kimseye Galatasaray maçı için bilet satmayacak.

Belçika basını bu kararın, Türkiye kökenli seyircilerin Anderlecht taraftarları arasında stadyuma girmesini engellemek için alındığı yazarken bu kararın ayrımcılık hatta 'ırkçılık' olduğu yönünde bir tartışma da başladı.

ANDERLECHT'İN GEREKÇESİ GÜVENLİK

Belçika'nin yüksek tırajlı gazetelerinden La Derniere Heure, "Anderlecht taraftarı olmayanlar bilet alamayacaklar" başlıklı haberinde, önümüzdeki hafta Galatasaray'ı sahasında ağırlayacak Anderlecht'in, Belçika'da yasayan çok sayıda Türk'ün, Anderlecht taraftarı arasında maçı izlememesi için ilginç bir yönteme başvurduğunu yazdı.

Gazete, son üç yılda Anderlecht maçlarına gelmeyen taraftarlara maç biletinin satılmayacağını vurgularken, kulüp yoneticilerinin bu uygulamayı güvenlik nedeniyle hayata geçirdiklerini kaydetti.

'ANDERLECHT AYRIMCILIKLA SUÇLANABİLİR'

Muhafazakar gazetelerden La Libre Belgique ise, "Belçika futbolunda ufak bir sorun" başlıklı haberinde, Sampiyonlar Ligi'nde Galatasaray'ı konuk edecek Anderlecht, "Galatasaray taraftarını stada almamak için ayrımcılıkla suçlanabilecek bir uygulamayı hayata geçirdiler" yorumunu yaptı.

Son 3 yıl boyunca Anderlecht'in maçlarına gelmeyen taraftarlara maç bileti satılmayacağını hatırlatan gazete, bu uygulamanın sadece Türk kökenli seyirciler icin geçerli olmasının kabülü zor bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

'UEFA NE DİYECEK?'

Le Soir gazetesi ise, "güvenlik için ayrımcılık" başlıklı haberinde, gelecekte çok büyük tartışmalara neden olabilecek Anderlecht'in uygulamasının, güvenlik nedeniyle hayata geçirileceğini dile getirmesini ilginç bir açıklama olarak nitelendirdi. Belçika futbol otoritelerinin konuya yönelik sessizliklerini muhafaza ettiklerini vurgulayan gazete, UEFA'nın da bu uygulamaya yönelik görüşünün merak konusu olduğunu dile getirdi.

Constant Vanden Stadı çalışanları, maç için sistemlerinde olmayan kişilerin bilet talep ettiğini duyururken, bazılarının eli boş döndüğünü açıkladı. Anderlecht-Galatasaray maçı biletleri ise en ucuzu 80 Eruo'dan satışa çıkarıldı.