ABD’li anarşist siyaset bilimci James Scott, gençlik yıllarında bulunduğu Burma ve Endonezya’daki sosyalist gençlik örgütleri hakkında CIA’ya raporlar yazdığını itiraf etti.

Florida'da yaşayan bir sosyal medya kullancısının attığı tweetle gündeme gelen Scott'un itirafı, Türkiye’deki anarşist çevreleri tarafından şokla karşılandı.

Serbestiyet'ten Onur Erkan'ın haberine göre; Scott, 2018’deki anlatımında, lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1960’ta akademik bursla gittiği Burma’da (bugünkü adıyla Myanmar) bulunduğu yıllarda, CIA için oradaki politik öğrenci hareketleri hakkında raporlar yazdığını açıkladı.

Aynı yıllarda öğrenci birliği temsilcisi olarak uluslararası organizasyonlara da katıldığını anlatan Scott, Endonezya ve Singapur gibi ülkelerdeki sosyalist gençlik hareketlerinden insanlarla tanıştığını belirtiyor.

Scott, Endonezya’da tanıştığı Endonezya Komünist Partisi’nin gençlik örgütünün lider isimlerinin çoğunun 1965’ten sonra öldürüldüğünü de kaydediyor.

Asya üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan ABD’li siyaset bilimci ve antropolog James C. Scott’un 2018’de yapılmış bir sözlü tarih çalışmasında gençlik yıllarında CIA için çalıştığını anlatması Türkiye'deki anarşist çevreler tarafından da 'hayal kırıklığı' olarak nitelendirildi.