Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Filmleri belli oldu.

Mehmet Açar, Muammer Brav ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulun gelen 44 başvuruyu değerlendirmesi sonucu belirlenen 10 film Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçildi. Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı”, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan”, Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun “Birlikte Öleceğiz”, Ali Tansu Turhan’ın “Diyalog”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında”, Cemil Ağacıkoğlu’nun “Kafes”, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Kerr”, Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” adlı filmleri bu yıl Altın Portakal Ödülleri için yarışacak.

TÜRKİYE VE DÜNYA PRÖMİYERLERİ

Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyici karşısına çıkacak yarışma filmlerinden “Birlikte Öleceğiz”, “Diyalog", “Kafes” ve “Zuhal”in aynı zamanda dünya ilk gösterimleri Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılacak. Festivalde ilk filmlerini yapan yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise “Anadolu Leoparı", “Bembeyaz”, "Diyalog”, "İki Şafak Arasında” ve “Zuhal” yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Üyeleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

'ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASINA SEÇİLEN 10 FİLM 14 KATEGORİDE YARIŞACAK'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı yazılı açıklamada, “58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin sinema sanatına desteği geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam ediyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçilen 10 film, 14 kategoride toplam 770 bin TL değerinde ödül için yarışacak. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması filmleri 30 bin TL, Ulusal Belgesel Film Yarışması filmleri ise 60 bin TL değerindeki ödüller için Altın Portakal heyecanı yaşayacak”  ifadelerini kullandı. 

KISA METRAJ VE BELGESEL FİLM YARIŞMALARINA SEÇİLEN FİLMLER AÇIKLANDI

Ulusal Kısa Metraj ve Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yarışacak filmlere, Doç. Dr.Ahmet Gürata, Senem Erdine ile Engin Palabıyık’tan oluşan seçici kurul karar verdi. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda 151 başvuru arasından seçilen 12 film yer alacak. Seçici kurul kararına göre bu yıl festivalde; Mazlum Demir’in “Agna”, Burcu Uğuz’un “Aile Tablosu”, Muhammed Seyyid Yıldız’ın “Ajotin”, Yasemin Demirci’nin “Gece Kuşağı”, Aziz Alaca’nın “Göl Kenarı”, Ali Tansu Turhan’ın “İkinci Gece”, Okan Avcı’nın “Kaya”, Volkan Güney Eker’in “Larva”, Musab Tekin’in “Rewşen”, Elif Refiğ’in “Siz Biraz Uzak Kaldınız”, Adar Baran Değer’in “Soğuk” ve Can Merdan Doğan’ın “Stiletto: “Pembe Bir Aile Trajedisi” adlı kısa filmleri gösterilecek.

İlk gösterimi Antalya’da yapılacak yılın en yeni belgesellerini bir araya getirecek olan Ulusal Belgesel Film Yarışması’na 49 başvuru arasından 9 film seçildi. Yarışmanın finalistleri Didem Şahin’ın “Acı ve Tatlı”, Ebru Şeremetli’nin “An Kalır”, Aslı Akdağ’ın “Bekleyiş”, Ersen Çıra’nın “EDE" Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”, Volkan Üce’nin “Her Şey Dahil”, Ümran Safter’in “Kapıyı Açık Bırak”, Mehmet Emre Battal’ın “Muhtaç”, Tayfun Belet’in “Unkapanı: Bitmeyen Masal” ve Esra Yıldız’ın “Vatansız” adlı belgeselleri oldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre yürütecek.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma adayları şöyle:

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Anadolu Leoparı / Emre Kayiş
Bağlılık Hasan / Semih Kaplanoğlu
Bembeyaz / Necip Çağhan Özdemir
Birlikte Öleceğiz / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu
Diyalog / Ali Tansu Turhan
İki Şafak Arasında / Selman Nacar
Kafes / Cemil Ağacıkoğlu
Kerr / Tayfun Pirselimoğlu
Okul Tıraşı / Ferit Karahan
Zuhal / Nazlı Elif Durlu
ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

Agna / Mazlum Demir
Aile Tablosu / Burcu Uğuz
Ajotin / Muhammed Seyyid Yıldız
Gece Kuşağı / Yasemin Demirci
Göl Kenarı / Aziz Alaca
İkinci Gece / Ali Tansu Turhan
Kaya / Okan Avcı
Larva / Volkan Güney Eker
Rewşen / Musab Tekin
Siz Biraz Uzak Kaldınız / Elif Refiğ
Soğuk / Adar Baran Değer
Stiletto: “Pembe Bir Aile Trajedisi“ / Can Merdan Doğan
ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Acı ve Tatlı / Didem Şahin
An Kalır / Ebru Şeremetli
Bekleyiş / Aslı Akdağ
"EDE" Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm / Ersen Çıra
Her Şey Dahil / Volkan Üce
Kapıyı Açık Bırak / Ümran Safter
Muhtaç / Mehmet Emre Battal
Unkapanı: Bitmeyen Masal / Tayfun Belet
Vatansız / Esra Yıldız