Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın, bu yıl 50.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvuran 206 kısa film arasından 20, 99 belgesel film arasından 15 filmin yarışmaya seçildiğini bildirdi. 

En iyi belgesel ödülü için yarışacaklar

-Nilüfer Uzunoğlu'nun "Antigoni Küçük Adamız Hayatımız"

-Cem Fakir'in "Esaret Günlüğü"

-Dilek Gökçin'in "Bûka Baranê"

-Piran Aydemir'in "Fecîra"

-Nezahat Gündoğan'ın "Hay Way Zaman"

-Hikmet Yaşar Yenigün'ün "İmbatla Dol Kalbim"

-Haydar Demirtaş'ın "Misafir"

-Doğu Akıncı'nın "Mustafa'nın Yaşam Zinciri"

-Özgür Fındık'ın "Olağan Haller"

-Lusin Dink'in "Saroyan Ülkesi"

-Andrea Luka Zimmerman'ın "Taşkafa - Bir Sokak Hikayesi"

-Birnur Pilavcı'nın "Tek Başına Dans"

-Caner Canerik'in "Was"

-Deniz Koçak'ın "Yaşam Marangozu"

-Deniz Şengeç'in "Yürümek"

Ön jüri değerlendirmesi sonunda yarışacak kısa filmler de şöyle sıralandı:

-Cemil Sobacı'nın "2023"

-Baki Erdi Mamikoğlu'nun "Amok Koşucusu"

-Mizgin Müjde Arslan'ın "Asya"

-Emre Sert ve Gözde Yetişkin'in "Bi' Garip Adam"

-Tufan Taştan'ın "Bir Kelime"

-Ertuğ Tüfekçioğlu'nun "Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası"

-Sadık Demiröz'ün "Resolution"

-Ziya Demirel'in "Evicko"

-Güçlü Aydoğdu'nun "Hunger"

-Rıdvan Çevik'in "İrfan"

-Kudret Güneş'in "Jinekolog ve Tercümanı"

-Gülistan Acet'in "Karpuz Cenneti"

-Azra Deniz Okyay'ın "Küçük Kara Balıklar"

-Bülent Öztürk'ün "Küçük Pencereli Evler"

-Ahmet Bikiç'in "Mama"

-Onur Yağız'ın "Patika"

-Yakup Tekintangaç'ın "Qapsûl"

-Buğra Dedeoğlu'nun "Şeref Dayı ve Gölgesi"

-Ayce Kartal'ın "Tornistan"

-Sevdi Gündüz'ün "Ziman"

JÜRİ ÜYELERİ

Belgesel film yarışmasının jürisinde bu yıl usta belgeselci ve yapımcı Nebil Özgentürk, Almanya Belgeselciler Birliği (AGDOK) Başkanı ve Avrupa Belgesel Ağı (EDN) yönetim kurulu üyesi Thomas Frickel, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Türkiye'nin önemli belgesel sinema etkinliklerinden Documentarist'in kurucularından belgesel yapımcısı-sinema yazarı Necati Sönmez ve haber programları dışında belgesel çalışmalarıyla da tanınan Şehbal Şenyurt Arınlı yer alıyor.

Geçen yıl Altın Portakal'da en iyi yönetmen ve en iyi ilk film ödüllerini kazanan, 35. Moskova Film Festivali'nden büyük ödülle dönen "Zerre" filminin genç yönetmeni Erdem Tepegöz, film eleştirmeni Serdar Kökçeoğlu, kısa film dalında Altın Palmiye ödüllü yönetmen Rezan Yeşilbaş, televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu Esra Akkaya ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zehra Yiğit de Portakal'da bu yıl yarışacak kısa filmleri değerlendirecek.

JÜRİDE USTA İSİMLER

Belgesel film yarışmasının jürisinde bu yıl usta belgeselci ve yapımcı Nebil Özgentürk, Almanya Belgeselciler Birliği (AGDOK) Başkanı ve Avrupa Belgesel Ağı (EDN) yönetim kurulu üyesi Thomas Frickel, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Türkiye’nin en önemli belgesel sinema etkinliklerinden olan Documentarist’in kurucularından belgesel yapımcısı sinema yazarı Necati Sönmez ve haber programları dışında belgesel çalışmalarıyla da tanınan Şehbal Şenyurt Arınlı yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da en iyi yönetmen ve en iyi ilk film ödüllerini kazanan, 35. Moskova Film Festivali’nden büyük ödülle dönen “Zerre” filminin genç yönetmeni Erdem Tepegöz; film eleştirmeni Serdar Kökçeoğlu; kısa film dalında Altın Palmiye ödüllü yönetmen Rezan Yeşilbaş; ünlü televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu Esra Akkaya ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Zehra Yiğit, Portakal’da bu yıl yarışacak kısa filmleri değerlendirecekler. (Ajanslar)