Alper Taş’ın Adaylığı

CHP tarafından Beyoğlu Belediye Başkan adayı gösterilen Alper Taş, bütün demokrasi güçleri tarafından sahiplenilmelidir. HDP’nin İstanbul’da aday çıkartmama gerekçeleri, aynı zamanda Alper Taş’ı destekleme gerekçesi olarak kabul edilmelidir.

Bu konu ya ilişkin mutlaka tartışmalar olacaktır. Sosyalist bir kişinin CHP’den aday olması eleştirilecektir. CHP’nin nasıl bir parti olduğu analizleri yapılacaktır.

Evet; CHP sağcı adaylarla AKP’yi geriletebileceğini düşünüyor. Yanlış yapıyor.

Evet; CHP gerçek sosyal demokrat bir parti olamamıştır.

Evet; CHP rejime karşı mücadelesinde muhalefettin güvenini kazanacak siyaset yapmıyor.

Evet; CHP – Şu anda Demirtaş başta olmak üzere HDP milletvekillerinin tutuklanmasının kapısını açan partidir.

CHP ile ilgili daha birçok şey söyleyebiliriz, ama konuya buradan bakarsanız siyaset çıkmaz sokağa sapar.

CHP Alper Taş’ı aday göstermekle doğru yapmıştır. HDP’nin İstanbul’da aday göstermemesi ne kadar doğru ise CHP’nin bu kararı da o kadar doğrudur.

Alper Taş’ın adaylığı İstanbul’da tüm sosyalistlere, birlikte çalışma fırsatı yaratır.

Rejimi geriletmek için örnek bir çalışma yürütülürse, Türkiye sol siyasetinin önemli bir kazanımı olacağı açıktır.

Geçmişte o zamanki ÖDP genel başkanına, Kürt hareketi tarafından bağımsız adaylık teklifi götürülmüştü. Teklif Ahmet Türk’ten Ufuk Uras’a gelmişti. ÖDP birbirine girmiş, sonuçta bölünmüştü. Şimdi teklif Kılıçdaroğlu’ndan geliyor. ÖDP’nin bölünmesine gerek yok..!

Burada; üzerinde durulması gereken konu, sosyalist hareketin kendisinin maddi güç olamamasıdır. Kürt sorunu konusunda ulusalcı yaklaşımların etkili olmasıdır. Sosyalistlerin dert edecekse bu konuları dert etmesi gerekir.

ÖDP bugüne kadar kendi seçimlere katılmadığı halde, HDP ile işbirliğinden hep uzak durdu. Doğrudan destekleyecek açıklamalar yapamadı. Üyeleri CHP ile HDP’ye bireysel oy vermek durumunda kaldılar. Politik bir dayanışmadan uzak durdular.

Geçmişte Kürt siyasi hareketinin; eski ÖDP genel başkanını aday göstermesinin önemli gerekçesi, demokrasi güçlerinin toparlanması için batıda gösterdiği politik dayanışmadır.

Bugün aynı koşullarda değiliz, daha büyük dayanışmalara ihtiyacımız var. Yeni bir rejim inşa edilmeye çalışılıyor. Ülkenin yarısının rejimin karşısında olduğu ortadadır. Rejime karşı yapılacak olan muhalefet sadece seçimlerle sınırlı da düşünülemez. Hayatın her alanında, her düzeyde hep birlikte direnmekle sonuç alınacaktır. Seçimler siyasal faaliyetlerde fırsattır. Siyasetin toplumsallaşmasının engellendiği bir ülkede seçimler politize olmuş kitlerle buluşma olanağı sunar.

Geçmiş dönemlerdeki örgütlenme alışkanlıkları artık terk edilmelidir. Yeni dönemi başka bir mücadele ve örgütlenme anlayışı ile karşılamak zorundayız.

Alper Taş’ın adaylığının tüm İstanbul’a bir sinerji katacağına inanlardanım. Bu enerjinin güçlendirilmesinin devrimci demokrat bütün kesimlerin görevi olduğuna inanıyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Ardık.
Bayram Ardık. - 2 yıl Önce

Ne alaka,ÖDP,kemalist bir hareket.Tencere kapak.HDP den kaçanlar ulusalcı chp nin kucağına düşüyor.Ben taş a bir şey demem.Ulusalcı Müftüoğlu,pekdemir in yetiştirmesi.

Cihat Aktar
Cihat Aktar - 2 yıl Önce

Sami Başkan'ın düşüncelerine katılıyorum. Bence, ÖDP'lilerin Ufuk Uras'a özür borçları var ve hatta Ufuk Uras'dan destek de istemeli Alper Taş.

Hüseyin Kaya
Hüseyin Kaya - 2 yıl Önce

Zaten ödp her zaman CHP yi kendisine daha yakın hissetmiş ve sürekli kürt sorununda suya sabuna dokunmayan bir politika uygulamış. Her şeye rağmen desteklenmelidir. Demokrasinin bekası için

Aydın Şengül
Aydın Şengül - 2 yıl Önce

Bu adaylığa HDP'nin vereceği destek hem Alper'i hem ödplilleri olgunlaştırır.

Dursunali  kurt
Dursunali kurt - 2 yıl Önce

sami evren geçmişteki ufuk uras örneği ile şimdi alper taş örneğinde kendisi ile çelişiyor, ufuk uras " BAĞIMSIZ " aday olmuştu, alper taş "CHP" adayı. o zaman bir kaşık suda fırtına koparanlar bugün niye herşeyi normal ve olumlu karşıladılar bende bunu anlamıyorum. 13 yıl önce ufuk urasa sahip çıkılsaydı ve o örnekler çoğaltılsaydı belkide bugün ödp dağılmamış olacak , chp ye destekler vermek yerine istanbulun, izmirin hatta karadenizin bir çok ilçesinde iddialı adaylar çıkartacaklardı. zaten yeni yeni güçlenen ödp üç parçaya bölündü şimdide chp den adaylık öylemi, ödp öncesi ve sonrasına bir gözatın, sosyalist olduğunu iddia edenler gitti gelmez.. bu mantıkla türkiyede sol sosyalist mücadele güç kazanmaz. bence beyoğlu yerine neden chp hopa'da aday göstermeyi denemedi dersiniz ?. nedenini ben söyliyeyim. kontrol altında tutmak için. Hani bir türkü vardır, " GİDEN GELMİYOR, " ACEP NEDENDİR..?"

İBRAHİM AKGÜL
İBRAHİM AKGÜL - 2 yıl Önce

İdeolojik mücadelenin sınırı hayatın bütünü ile sınırlıdır. Dar alanda paslaşmaktan kurtulmak için Beyoğlu ve Alpertaş çok iyi bir fırsat.

Mehmet Çömlek
Mehmet Çömlek - 2 yıl Önce

Evet CHP doğru bir iş yapmıştır.Zaman değişmiş söylemde değişmiştir.CHP 'den bundan böyle olumlu davranışlar beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum.

Süleyman ünüvar
Süleyman ünüvar - 2 yıl Önce

Kemal derviş tüm sivil toplum örgütlerinin
Başkanlarına vekillik teklif etmişti.birlik beraberlik adına.
Galiba siz “doğaya aykırı”diye kabul etmemiştiniz.gerçi koşullar farklı.. selamlar


Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >