Almanya’da Haziran ayında kabul edilen yasa, AB ve NATO ülkelerinin önemli yabancı istihbarat servisleriyle ortak veriler oluşturmasına izin veriyor

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Türkiye ile istihbarat bilgilerinin paylaşımına ilişkin, “Almanya için tehlikeli insanlar hakkındaki bir bilgiden, sırf basın özgürlüğünün tam anlamıyla uygulamada olmadığı bir devletten geliyor diye vazgeçemeyiz” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Deutschlandfunk'a verdiği röportajda, Türkiye ile istihbarat bilgilerinin daha iyi paylaşımını savundu.

Türkiye'nin coğrafi açıdan anahtar konumuna dikkat çeken De Maizière, “Bu yüzden, insan hakları durumuna yönelik eleştiriler sebebiyle işbirliğinden kaçınılmamalı. Tam aksine, işbirliğiyle insan hakları konusunda doğru kabul ettiğimiz konularda da yakınlık oluşur“ dedi.

Federal Meclis'te haziran ayında kabul edilen bir yasa, gelecekte Anayasayı Koruma Teşkilatı'na özelikle komşu ülkeler, diğer AB ve NATO ülkelerinin önemli yabancı istihbarat servisleriyle ortak veriler oluşturmasına izin veriyor.

Amaç, terör şüphelileri konusunda daha fazla bilgiyi paylaşabilmek.

Gözden kaçırmayın

Sosyal medya ekibini suçlayan Mahir Ünal tweetini sildi Sosyal medya ekibini suçlayan Mahir Ünal tweetini sildi

Ancak veri paylaşımı, özellikle de Türkiye ile paylaşım tartışmalara yol açmıştı.

(Kaynak: Deutsche Welle)