Almanya'da PKK'nin üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen bir Türk vatandaşı hakkındaki davada karar açıklandı. Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada, Gökmen Ç. 3 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, 38 yaşındaki Gökmen Ç.'nin Almanya’da PKK elemanı olarak tam zamanlı çalıştığının kanıtlandığı belirterek, sanığın "yabancı terör örgütüne üyelikten" suçlu bulunduğuna hükmetti.

PKK, 1993 yılından bu yana Almanya'da faaliyetleri yasak örgütler arasında bulunuyor.

ÖRGÜTE 500 BİN EURO AKTARDI

Mahkeme, "Rojhat" kod adını kullanan Gökmen Ç.'nin önce Saarbrücken, Nisan 2018'den Haziran 2019'a kadar da Frankfurt ve Hessen bölgelerinde PKK'nin üst düzey yöneticisi olark görev yaptığını belirtti. Bölgedeki aktivistlere talimatlar verdiği ve bunların uygulanmasının görevleri arasında olduğu, ayrıca örgütün Avrupa'daki yöneticilerini düzenli olarak bilgilendirdiği ve bağış toplama faaliyetlerinde bulunduğu kaydedildi.

Gökmen Ç.'nin Nisan 2018 ile Haziran 2019 tarihleri arasında arasında PKK'ye 500 bin euro göndermekten sorumlu olduğu belirtildi.

Bağış topladığını ve siyasi etkinlikler düzenlediğini kabul eden Gökmen Ç., ancak PKK’ye herhangi bir atıfta bulunmadı. Kendisini "yurtsever Kürt" olarak tanımlayan Gökmen Ç., baskıya uğradığı için siyasi olarak aktif çalışmalarda bulunduğunu savundu.
Gökmen Ç., geçen yıl Ocak ayında Frankfurt'ta tutuklanmış ve Ekim ayında davası başlamıştı.

Kaynak: DW Türkçe