Buna göre eski başbakan olarak Schröder’e büro ve çalışan verilmeyecek. 78 yaşındaki Schröder, başbakanlıktan kaynaklı emeklilik hakkını ise almaya devam edecek.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı SPD üyesi olan Gerhard Schröder, 1998-2005 yıllar arasında Yeşiller ile kurulan koalisyon hükümetinin başbakanlığını yapmıştı.

Meclis Bütçe Komisyonu’nda SPD’nin yanı sıra koalisyon ortakları Yeşiller ve FDP tarafından getirilen öneriye ana muhalefet Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri de destek verdi.

Kararla birlikte Schröder’e bundan sonra büro ve çalışan verilmeyecek. Geçtiğimiz yıl Schröder’in büro ve çalışan masrafı 419 bin avro olmuştu.

Ukrayna savaşının ardından gelen eleştiriler karşısında geri adım atmayarak denetleme kurulu başkanlığını yaptığı Rus enerji tekelleriyle ilişkilerini devam ettiren Schröder’e tepki gösteren 4 büro çalışanı istifa etmişti.

Hükümet ve SPD yönetimi de Schröder’e, Rusya ve lideri Putin ile arasında mesafe koyması çağrısında bulunmuştu. Partinin yöneticiler ayrıca Schröder’in SPD’den atılmasını da gündeme getirmişti. Buna rağmen geri adım atmayan Schröder, Moskova’ya giderek Putin ile bir görüşme yapmıştı.

Başbakanlık yaptığı yıllarda Rusya ile Almanya doğrudan doğal gaz sağlayan Kuzey Akımı projesi için anlaşmalar imzalayan Schröder, başbakanlığı kaybettikten sonra projeyi hayata geçiren konsorsiyumun başına geçmişti.

Halen de bu görevini sürdürüyor. Rus enerji tekellerinden her yıl milyonlarca avro para alan Schröder, başbakanlık yaptığı yıllarda işçi ve emekçilerin kazanılmış sosyal haklarına yönelik büyük saldırılar hayata geçirmişti.

AP DE YAPTIRIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

Öte yandan Avrupa Parlamentosu (AP) da AB’nin aldığı yaptırım kararları çerçevesinde Schröder’e de bazı yaptırımların uygulanması kararı aldı.

Meclis kararla, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dışişleri Yüksek Komiseri Josef Borrell üzerinde, Schröder’i yaptırımların uygulandığı kişiler listesine almayı hedefliyor. Schröder’in listeye dahil edilmesi durumunda mal varlığına el konulması gerekiyor.

Kaynak: Evrensel