Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen "Demokrasiye Saygı" mitingi, Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla başladı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından organize edilen Demokrasiye Saygı Mitingi, Düsseldorf'taki Rheinpark bölgesinde yapıldı. Videokonferans yöntemiyle miting alanına bağlanan Erdoğan konuşma yaptı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından organize edilen Demokrasiye Saygı Mitingi, Düsseldorf'taki Rheinpark bölgesinde binlerce kişinin katılımıyla başladı.Rheinpark'taki meydana Almanya Belçika ve çeşitli Avrupa ülkelerinden yaklaşık 50 bin kişi Başbakan Erdoğan'a destek vermek için geldi.

Mitingde Şarkıcı Uğur Işılak da konser verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan videokonferans ile mitinge bağlandı ve konuşma yaptı.

İşte konuşmasından satır başları:

-Aramızda mesafeler olsa da şu an sizinle birlikteyim. Bizi öz yurdunda garip öz yurdunda parya gördüler.

-Bizi yıllarca hor gördüler. Tüm değerlerimize saldırarak akıllarınca bizi hizaya getirmeye çalışıyorlar. Aralarına medya ve sosyal medayayı alarak bunu yapmaya çalışıyorlar. Hiç endişeniz olmasın Türkiye demokrasisine sahip çıkıyor. Millet bu yaşananlara izin vermiyor.

-Dünyanın her yerinde sizinde olduğu gibi Türkiye'ye sahip çıkıyor. Demokrasiye kimse el uzatamaz. Hiç kimse Türkiye üzerinde operasyon yapamayacaktır. Türkiye ile vatananızla iftahar edin. Mensubu olduğunuz milletle anavatanınızla gururlanın. Sizin hayır dualarınızla biz burada iş başındayız.

-21.YY mutlaka ama mutlaka Türkiye yılı olacaktır. Mısır'da halkın iradesiyle ortaya çıkan bir idare vardı. Mursi yönetimi halkın isteğiyle Cumhurbaşkanı oldu. Mursi'ye 1 yıl tahammül edemediler. Halkın takdiriyle çıkan Mursi'ye darbe yaptılar. Sadece biz ve Katar Mursi'nin yanında oldu.

-Mısır halkına karşı sevgimiz sınırsızdır, sorun darbe yönetimidir.

-Dualarınızda bizi ve Mısır'da darbeye karşı onurlu mücadale eden halkı unutmayın. Rabbim oruçlarınızı ve ibadetlerini kabul etsin. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Çok sayıda sivil toplum örgütünün de katıldığı mitingde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik bir konuşma yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de mitingdeki konuşmasında, halkın 12 Mart ve 28 Şubat süreçlerinde millet iradesinin nasıl gasp edildiğini iyi bildiğini, bu nedenle Erdoğan'a "Sakın geri adım atmayın" mesajı verdiğini söyledi. AK Parti'nin de millet iradesini gaspetmek isteyenler karşısında geri adım atmadığını savunan Çelik, "Bizler sadece vitrinin ön tarafında duran insanlarız. Bugün, bizlerin değil siz burada bayrak sallayanların eseridir" dedi.

Benzer olayların daha vahim sonuçlar doğuracak şekilde bugün Mısır'da "utanmadan herkesin gözü önünde" sahneye konulduğunu dile getiren Çelik, "Bugün meşru Cumhurbaşkanı'nın tutuklandığı ve hapsediliği gün utanç günüdür, kara gündür. Deniyor ki, 'Her şey sandık değildir. Sandığın yanı sıra temel hak ve hürriyetler vardır.' Bunu biliyoruz. Ama sandık demokrasinin omurgasıdır, sandık milli iradenin namusudur" şeklinde konuştu.

Bugün kendilerine karşı olan grupların demokrasi karşıtı güçler olduğunu belirten Çelik, "Karşımızdakiler düne kadar Kürt kardeşlerimizin dilini yasaklayanlar. Alevi kardeşlerimize Dersim'de katliam uygulayanlar. Bu ülkede başörtüsü var diye kız çocuklarını okula sokmayanlar, bu ülkenin aydınlarını hapislerde çürütenler. Karşımızdakiler bunlar. Bunlar hala istiyorlar ki yasaklar gelsin, karanlık bir ortam olsun da yeniden darbeyle cuntayla veya başka bir müdahaleyle iktidar olabilir miyiz diye düşünüyorlar" şeklinde konuştu.

Çelik, Türkiye'de son günlerde yeni bir gündem oluşturulduğunu ve Sünniler ile Aleviler arasında bir çatışma varmış gibi özellikle dış basında çok fazla yayına rastlandığını savunarak, "Ama bunlar bizim değerlerimizi bizim kardeşliğimizi bilmedikleri için öyle konuşuyor. Onlar bilmiyorlar ki Sünniler de Aleviler de Ehli Beyt'e bağlı" ifadelerini kullandı.  (yazete)