Hedef gösterilen vekiller polis korumasına alındı

Gözden kaçırmayın

Kabinede revizyon iddiası: Erdoğan, iki isim hariç bütün bakanları değiştirecek Kabinede revizyon iddiası: Erdoğan, iki isim hariç bütün bakanları değiştirecek

Almanya Parlamentosu'nda 2 Haziran'da yapılan oylamada Ermeni Soykırımı’nın resmen tanınmasını öngören tasarıya destek veren Türkiye kökenli 11 milletvekili, ölüm tehditlerinin ardından polis korumasına alındı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, bu milletvekillerine Türkiye'ye gitmeme uyarısı yaparak can güvenliklerinin garanti edilemeyeceğini duyurdu.

Alman Parlamentosu'nun kararı, Türkiye'nin tepkisine neden olmuş ülkede yaşayan bazı Türkler de protesto gösterileri düzenlemişti.

ERDOĞAN HEDEF ALMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tasarının öncüleri arasında yer alan Yeşiller Partisi Başkanı Cem Özdemir'i isim vermeden eleştirerek "Şimdi oradan çıkıyor bir ukala, bir şey hazırlıyor, Alman Parlamentosu'na sunuyor. Neymiş? Birileri de diyor ki, güya Türk... Ne Türk'ü be? Bunların kanlarının laboratuvar testinden geçmesi lazım" demişti.

SOYKIRIM OYLAMASI

Parlamentodaki oylamada sadece bir milletvekili tasarının aleyhine oy kullanmış bir milletvekili de çekimser kalmıştı.

Oylamaya Başbakan Angela Merkel ve Başbakan Yardımcısı SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier katılmamıştı.

Oylamada tek ret oyu veren Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Bettina Kudla, Almanya dışındaki ülkelerde tarihi değerlendirmelerde bulunmanın Alman Meclisi'nin görevi olmadığını söylemişti.

(BBC Türkçe)