ABD ve Rusya'nın ardından Almanya'dan da olası Suriye operasyonuna karşı açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 'Türkiye'yi Suriye'nin kuzeyini karadan işgal etmekten ve Irak'ın kuzeyine askeri saldırı düzenlemekten kaçınmaya' çağırdı.

Baerbock, Romanya'daki NATO toplantısı sırasında yaptığı açıklamada "Türkiye'den derhal Suriye'nin kuzeyini potansiyel olarak karadan işgal etmek ve Irak'ın kuzeyinde askeri eyleme girişmek gibi şiddeti daha da arttıracak tedbirlerden kaçınmasını rica ettim" diye konuştu.

Baerbock "Uluslararası hukuk tabi ki uygulanmalı, ancak terörizme karşı koruma durumunda olmalı" dedi.

ABD VE RUSYA UYARDI

Baerbock'un çağrısı, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin uyarılarının ardından geldi.

Kremlin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev geçen hafta yaptığı açıklamada Suriye'nin kuzeyine yönelik hava saldırıları düzenleyen ve kara harekatı başlatma ihtimalini gündeme getiren Türkiye'den "itidalli" olmasını istemiş ve "aşırı güç kullanımından" kaçınmasını umduğunu bildirmişti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da, Türkiye'ye Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak girişimlerden kaçınmaya çağırdıklarını vurgulamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü ise dün akşam yaptığı açıklamada Ankara’ya Suriye’de düzenleyeceği kara harekatından vazgeçme çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da, Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki PKK mevzilerine yönelik hava saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin terörizm karşısındaki güvenlik endişelerini anlıyoruz. Ancak bu tür araçlarla ve böylesine bir yöntemle değil." sözleriyle operasyonlara tepki göstermişti.

"TÜRK ORDUSU HAREKAT İÇİN BİRKAÇ GÜNE HAZIR"

Reuters haber ajansına konuşan Türk yetkililer, ordunun Suriye'nin kuzeyine kara harekatı yapmak hazırlıkları için yalnızca birkaç güne ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Türkiye uzun menzilli silahlar ve savaş uçaklarıyla bir süredir bölgeyi bombalıyor.

Suriye yönetimi, Türkiye'yi kuzey topraklarını işgal eden bir güç olarak tanımlıyor ve Türkiye'nin yeni saldırılarının "savaş suçu" olarak değerlendirilmesini istiyor.