Almanya, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davasında adli yardımlaşma talebini reddetti

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanan Ferhat Tunç'un yaşadığı Almanya'daki makamlara gönderilen "adli yardımlaşma" talebi, ‘ifade özgürlüğü’ gerekçesiyle reddedildi

Güncel 15.09.2020 - 14:16 15.09.2020 - 14:16

Türkiye yargısının Sanatçı Ferhat Tunç'la ilgili talebine Alman makamları tarafından ret yanıtı verildi.

Sanatçı Ferhat Tunç’a, Twitter hesabında 2016 yılındaki yaptığı paylaşım nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret”ten iki ayrı dava açılmış ve davalar birleştirilmişti.

Bugün Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Tunç hakkında yakalama kararı çıkarılarak, duruşma 23 Şubat 2021'e ertelendi.

Duruşmada ilginç bir gelişme de yaşandı. Mahkeme, Tunç'un yaşadığı Almanya'daki makamlara "adli yardımlaşma" talebinde bulundu. Almanya ise bu talebi reddetti.

Frankfurt Başkonsolosluğu tarafından verilen yanıtta, "İfade özgürlüğü hakkının Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası'nca vazgeçilmez temel bir hak olması sebebiyle, adli yardımlaşma talebinizin yerine getirilmesinin Ceza İşlerinde Karşılıklı Adlî Yardım Avrupa Sözleşmesi'nin 2b maddesi uyarınca Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenine aykırılık teşkil edeceği belirtilmektedir" denildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@