Almanya'nın, Afganistan'ın başkenti Kabil'e gönderdiği A400 tipi askeri kargo uçağına sadece 7 kişiyi aldığı öğrenildi. Tahliye büyük tepki çekti.

Tepkilerin ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kabil'den sadece 7 kişi tahliye edilebildiği ifade edilerek buna gerekçe olarak havalimanına gelen yolların tehlikeli olması ve tahliye edilecek kişilerin havalimanına ulaşamaması gösterildi.

Açıklamada, tahliyelerin devam etmesi için yoğun çaba harcanmaya devam edileceği vurgulandı.

Bild'in hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre Alman uçağı, büyükelçilik listesinde adı olup, havalimanında bulunan sadece 7 kişi olduğu için bu isimleri alarak havalandı.

Uçağa alınanların ikisi çifte vatandaş 5 Alman, bir Hollandalı, bir de yerel çalışan olduğu belirtildi.

Bild, Kabil'de 57 büyükelçilik personeli ve 88 tane daha Alman vatandaşı olduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer de, ARD’ye yaptığı açıklamada, "Havalimanında çok kaotik, tehlikeli ve karmaşık bir durum var. Çok az zamanımız vardı, dolayısıyla sadece orada olan insanları uçağa aldık” ifadelerini kullandı.

Alman yetkililerin bir sonraki uçakta 135 kişi kapasiteli A400 uçağına 200 kişi almayı hedeflediği öğrenildi.

BÜYÜK TEPKİ

Almanya'nın tanınmış sanatçılarından Igor Levit, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu felaket karşısında, uçağı insanlarla doldurmamak, kıyaslanamaz bir şekilde insanlık dışı. Bu utanç verici. Savaşın ne olduğunu anlamayan sorumlular. Söyleyecek söz bulamıyorum. Yedi kişi sadece yedi. Çünkü diğerleri listede değildi" ifadelerini kullanarak Almanya'nın tahliye operasyonuna tepki gösterdi.

Gazeteci Hasnain Kazim da, "Merhaba Federal Ordu, inme şansınız olan Kabil'den yedi, sadece yedi kişiyi mi kurtardınız? Listenizde sadece bu insanlar olduğu için mi? Ciddi misiniz?" sorularını sorarak tahliye operasyonunu eleştirdi.

Başka bir sosyal medya kullanıcısı da "Boş bir uçakta yedi kişi. Diğerleri listede değildi. Avrupa Birliği'nin insanlığı budur. Bunlar sizin Hristiyan değerlerinizdir." ifadelerine yer vererek sert tepki gösterdi.

STEİNMEİER: ÇARESİZLİĞİN GÖRÜNTÜLERİ BATI SİYASETİ İÇİN UTANÇ VERİCİ

Öte yandan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kabil Havalimanı'ndaki çaresizlik görüntülerinin Batı siyaseti için utanç verici olduğunu söyledi.

Steinmeier, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Kabil’deki görüntülere ve Afganistan’daki gelişmelere kimsenin kayıtsız kalamayacağını belirtti.

"Kabil havaalanındaki çaresizliğin görüntüleri Batı siyaseti için utanç verici." ifadesini kullanan Steinmeier, Almanya’nın şimdi Afganistan’daki vatandaşlarını ve Almanya’ya yardım eden Afganları tahliye etmesi gerektiğini aktardı.

Steinmeier, Afgan hükümetinin hızlı yıkılması ve Taliban’ın direniş olmadan ülke yönetimini ele geçirmesinin gelecekte kalıcı etkiler bırakacağını dile getirerek, Afganistan’da yıllarca süren çabaların başarısızlığının "temel soruları" gündeme taşıdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, bu soruların hızlı değil, dürüst bir şekilde cevaplandırılması gerektiğini kaydetti.