Ankara’da kuzeni Şükrü Kerekli’yi “Allah yok” dediği iddiasıyla bıçakla öldürerek yol kenarına atan Özgür Taylan Doğan’ın yargılandığı davada karar çıktı. Kuzenini öldürdükten sonra, “Bıçakla değil tabanca ile öldürülmeyi hak ediyordu. Tabanca ile öldürmediğim için pişmanım” diyen Doğan, duruşmadaki savunmasında “su ‘helal’ olduğu için maktulün kanını bira ile yıkadığını anlatırken, son sözünde ‘kızları olduğunu, onların namus bekçiliğini yaptığını, bu nedenle tahliye edilmek istediğini” söyledi. Mahkeme Doğan’ı kasten öldürme suçundan müebbet hapis ve Kerekli’nin arabasını çaldığı gerekçesiyle nitelikli hırsızlık suçundan da 6 yıl hapse mahkum etti.

“SİLAHLA ÖLDÜRMEDİĞİME PİŞMANIM”

Şükrü Kerekli, 22 Mart'ta, Altındağ ilçesi Ulucanlar Caddesi'nde, yol kenarında bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunmuştu. Kerekli'yi öldürdüğü tespit edilen kuzeni Özgür Taylan Doğan, Afyonkarahisar'da polis tarafından yakalanmıştı. Cinayeti itiraf eden Doğan, sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.

Soruşturma sonunda Doğan hakkında, 'tasarlayarak kasten öldürme' ve 'yağma' suçlarından dava açılmıştı. Doğan, Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk celsesinde “Her şeyi açık yüreklilikle söylüyorum. Küfrettiği için öldürdüm. Tasarlama kesinlikle yok. Bıçakla değil tabanca ile öldürülmeyi hak ediyordu. Tabanca ile öldürmediğim için pişmanım” derken, mahkeme başkanının daha önce psikolojik tedavi görüp görmediğine ilişkin sorusuna da, “Hayır gayet iyiyim isterseniz hastaneye sevk edebilirsiniz” yanıtını vermişti.

 MAKTULÜN KANINI BİRA İLE TEMİZLEMİŞ

Doğan hakkındaki davanın bugünkü celsesinde karar çıktı. Savunma yapan sanık Doğan, kuzeni Kerekli’nin  önce halasının evinde sonra arabada “Allah yok “diyerek Allah’a küfür ettiğini, bu nedenle arabayı durdurmasını isteyip “şüphesiz Allah var” diyerek kendisini bıçakladığını söyledi. Olaydan sonra alkol alıp, uyuşturucu kullandığını ancak bunun ayrı bir konu olduğunu öne süren Doğan, “uyuşturucuyu besmele çekip kullandığını, bıçaklama sırasında eline bulaşan maktulün kanını, ‘helal’ olduğu için su ile değil bira ile yıkadığını anlattı.

 “KIZLARIMIN NAMUS BEKÇİLİĞİ İÇİN TAHLİYEMİ İSTİYORUM”

Daha sonra mahkeme, esas hakkındaki görüşünü açıklaması için Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak’a söz verdi. Sadak, önceki celse verdiği mütalaasını tekrar ederek, uyuşturucu ve  alkol içtiğini söyleyen sanığın, ‘Allah yok dediği için kuzenimi  öldürdüm’ şeklindeki savunmasının cezayı azaltmaya yönelik olduğunu belirtti. Savcı Sadak, sanığın “kasten öldürme” ve olaydan sonra maktulün arabasını alıp kaçması nedeniyle de “nitelikli hırsızlık” suçundan mahkum edilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Doğan ise, “kızlarım var, onların namus bekçiliğini yapıyorum, bu nedenle tahliye edilmek istiyorum” dedi.

MAHKEME İNDİRİM UYGULAMADI

Daha sonra kararını açıklayan Mahkeme heyeti, Doğan’ın kasten öldürme suçundan müebbet hapsine, nitelikli hırsızlık suçundan da 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Sanık hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi de uygulanmadı.