Azerbaycan cumhurbaşkanı seçiminde yeniden aday olan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

"ELS" Bağımsız Araştırmalar Merkezi'nin 300 sandıkta 80 bin seçmenle yaptığı anketin sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Aliyev oyların yüzde 82,7'sini alarak seçimi kazandı.

Ankete göre, Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisinin adayı Kudret Hasanguliyev yüzde 4,23 oyla ikinci, bağımsız aday Zahid Oruç ise yüzde 3,7 oyla üçüncü oldu.

Sivil Toplum İçin Bağımsız Danışma ve Yardım Merkezinin Fransız "Opinion Way" şirketi ile Azerbaycan Çalışma Haklarını Savunma Ligi sivil toplum kuruluşuyla Amerikan "Arthur J.Finkelstein and Associates" (AJF) şirketine göre de Aliyev yüzde 80'in üzerinde oy aldı.

2003 yılından bu yana ülkeyi yöneten İlham Aliyev'in bu yılın Ekim ayında yapılması planlanan seçimlerin ani bir kararla 11 Nisan'da yapılmasına karar vermiş ve muhalefetin tepkisini çekmişti. Muhalefet, seçimlere hazırlık yapmak için yeterli zaman olmadığını savunmuştu.

Aliyev, anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanlığı süresini 5 yıldan 7 yıla çıkarmış, eşi Mehriban Aliyev'i de cumhurbaşkanlığı yardımcılığına getirerek eleştirilerin hedefi olmuştu.

Kaynak: Euronews