Eski bakanlardan Ali Babacan, partisi için kuruluş dilekçesi ile ilgili evrakı İçişleri Bakanlığı'na teslim etti.

Yeni partinin kurucu listesi ve tüzükle ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ali Babacan'ın ters düştüğü iddia edildi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre Babacan, yeni partinin son şeklini oluşturmak için kurucu yapmayı düşündüğü isimlerle Ankara'da iki gün süren toplantı yaptı.

Bir otelde düzenlenen toplantıda tüzük, program ve kurucu isimler masaya yatırıldı. Çarşamba günü tanıtım toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

BABACAN'DAN GÜL'E OLUMSUZ YANIT

Habere göre, toplantıya Gül'e yakın isimler davet edilmedi. Gül dışında parti çalışmasında öne çıkan Haşim Kılıç, Beşir Atalay ve Candan Karlıtekin gibi isimlerin de dışlandığı öne sürüldü.

Sözcü'nün aktardığı haberde hafta içinde Gül, Mustafa Baş'ı (Refah Partili eski vekil) Babacan'a göndererek tüzük çalışmasına son şeklini vermek istedi. Babacan tarafı olumsuz yanıtlar verdi ve önerileri dikkate almadı.

"KANDIRILDIK"

Gül'e yakın isimlerin, yaşananları ‘kandırıldık, birileri devreye girmiş olabilir' şeklinde yorumladığı ifade edildi. Gül'ün geri çekilmesinden sonra bazı isimlerin de aktif görev almaktan vazgeçtiği aktarıldı. Babacan'ın çevresi kırgınlığı ortadan kaldırmak için Mehmet Tekelioğlu'nu (Gül'ün eniştesi) arayarak Ankara'daki toplantıya davet etti, ancak olumsuz cevap verildi.

BABACAN'DAN GÜL SORUSUNA YANIT

FOX Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Ali Babacan, Abdullah Gül ile ilgili bir soruya şu yanıtı vermişti:

"Abdullah Gül ile çok eski dostuz. Ben siyasete girmeden önce tanıyordum. Beni siyasete davet eden kendisi. Bizim parti hazırlık çalışmalarında bize tecrübesiyle ve fikirleri ile çok destek oldu. Ama siyasi kadronun tamamı biz ve bizim arkadaşlarımızdan oluşan kişiler. Bu kadronun mümkün olduğunca siyaseti bilen ve siyasete yeni kazandırdığımız kişilerden oluşuyor. Listemizde göreceksiniz ki daha önce siyaset yapmamış isimler. Yüzde 30 kadın üyelerden oluşuyor. Yüzde 20'ye yakın 30 yaş altı var. Tüzüğümüze genç ve kadın kotası koyduk. Engelli kotamız var."