Geleceğin Pir Sultanları yetişecek…

İngiltere’deki ilk ve orta okullarında verilmeye başlanan Alevilik dersleri ülke genelinde hızla yayılıyor. Nottingham’a bağlı Uttoxeter kasabasında sadece 2 Alevi öğrencinin bulunduğu Picknalls First İlk Okulu da Alevilik dersleri verilen okullar arasına girdi. Alevilik derslerinin başlaması nedeniyle okul yöneticilerinin düzenlediği etkinliğe davet edilen Britanya Alevi Federasyonu (BAF) başkanı İsrafil Erbil ve yöneticileri Zeynep Demir, Haydar Yılmaz, Ali Sağ ve eğitimci Hasan Bölücek birer sunum yaparak Alevilik konusunda bilgi verdiler.

İlk defa Alevi inancı ve kültürüyle tanışan öğrenciler ve öğretmenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, yetkililer, okulun müfredatında Aleviliğin olmasından dolayı genel kültür olarak da öğrencilere katkı sunacağını dile getirdiler.

Gözden kaçırmayın

EKPSS sonuçları açıklandı EKPSS sonuçları açıklandı

Etkinlikte okulun Alevi öğrencileri 7 yaşındaki 3. Sınıf öğrencisi Çağlayan Musa Arı ve 5 yaşındaki 1. Sınıf öğrencisi Nehir Arı da mutlulukları ve heyecanları gözden kaçmadı.

Anne Özlem Arı’nın girişimleri ve BAF yöneticilerinin desteğiyle başlatılan Alevilik dersleri konusunda Anne Arı şunları söyledi: “Mensubu olmayan inançların bile öğretildiği okullarda bizim inancımız neden öğretilmesin diye düşündüm ve bu mücadeleyi başlattım. BAF yöneticilerine ve öğretmenlere destekleri için teşekkür ederim” derken törende hazır bulunan baba Erdal Arı  da duygularını şöyle dile getirdi: “Çocuklarımızın kimlik boşluğu yaşamadan yetişmesi bizim için çok önemlidir”.

GELECEĞİN PİR SULTANLARI YETİŞECEK”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan BAF Başkanı İsrafil Erbil,  Federasyon olarak, Britanya’daki tüm ilk ve ortaokullarında Alevilik dersleri başlaması için yoğun olarak çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

“Geleceğin Pir Sultanları 6 yaşından itibaren yetişecek, bilinçlenecek ve Alevilikle donatılacak ki özgüvenli bir toplum olabilelim” diyen Erbil, Britanya’da bulunan ilk ve ortaokullarda öğretilen İnanç Bilgisi dersleri kapsamında Alevilik derslerinin müfredata alınması için tüm aileler çocuklarının okullarına ve BAF yöneticilerine ya da en yakın Alevi Kültür Merkezlerine başvurmaları çağrısında bulundu.

İngiltere’de Alevilik dersleri ilk kez IAKM-Cemevi’nin girişimleri sonucu, Enfield Princess Wales Primary School’da verilmişti. İngiltere ilkokullarında dünya dinleri kapsamında 5 ile 11 yaş grubu çocuklara anlatılmaya başlanan Alevilik geçen sene de Highbury Grove Ortaokulu’nda anlatılmaya başlanmıştı. (londragazete.com)