2018 yılında Arnavutköy’de bulunan Cumhuriyet Ortaokulu’nda ücretli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan G.B. derste “Alevilerin yemeği yenmez, çünkü Aleviler Hz. Peygamber efendimizi sevmezler” demişti.

Bu durumu yargıya taşıyan Arnavutköy Cemevi yönetimi, yerel mahkemenin takipsizlik kararı vermesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

NE OLMUŞTU?

2018 yılında İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan bir Cumhuriyet Ortaokulu’nda din dersine giren öğretmen Alevilere hakaret etti. G.B. isimli öğretmen oruçtan bahsederken, Muharrem ayında Alevilerin oruç tuttuğunu fakat onların yaptığı yemeğin yenilmeyeceğini söyledi.

Cumhuriyet Ortaokulu’nda 7/L sınıfındaki derste yaşananları o sırada sınıfta bulunan S. İsimli öğrenci şöyle anlatmıştı:

“Derse başladıktan sonra ders konusu oruçlara geldi. Mübarek aylar ve oruçlardan konu açılmıştı. Ramazan, Şaban, Recep aylarını anlattı öğretmen. Muharrem orucunu da Aleviler tutar dedi öğretmen, ama Alevilerin yaptığı yemek yenmez, dedi. Bir arkadaşım da kalkıp ‘Hocam neden yenmez?’ diye sordu, öğretmen de Aleviler peygamber efendimizi sevmezler sadece torunları Hasan ile Hüseyin’i severler diye cevapladı.”

S. bunun ardından aynı zamanda komşusu olan ve kendilerinin aşure verdiği bir sınıf arkadaşının öğretmene “Ben Alevilerin ekmeğini yedim ama az yedim, bir şey olur mu?” diye sorması üzerine öğretmenin “Az yediysen bir şey olmaz” dediğini söyledi.

Tepkiler üzerine Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ’ın söz konusu öğretmenin okuldaki görevine son verildiğini açıklamıştı.

Öğretmenin hakaretini yargıya taşıyan Arnavutköy cemevi yöneticileri, mahkemelerin takipsizlik kararıyla karşılaştı. Bunun üzerine din öğretmeninin Alevilere hakareti Anayasa Mahkemesine taşındı.

Kaynak: PİRHA