Isparta Cemevi’nin açılışına davet edilerek söz hakkı alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştirdiği konuşmasına AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak müdahale etmek istedi. Kaplan’ın konuşmasını kesen ve kürsüden indirmeye çalışan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in davranışına Alevi örgütleri tepki gösterdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yaptıkları ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

AKP’li belediye başkanı Cemevi açılışında Alevilere hakaret etti.

AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen Cemevi açılışında diyanet işlerinin kaldırmasını ve eşit yurttaşlık hakkımızın verilmesi yönünde konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanı Gani Kaplan’ın üzerine yürüyerek hakaret edip,nefret söylemlerinde bulundu.

Alevi düşmanlığı öyle boyutlarda ki varlığımıza dahil tahammülleri yok.

Tüm Alevi kurumları olarak açıkça söylüyoruz, diyanetiniz de, belediyeniz de haddinizi bileceksiniz. Ülkenin en köklü Alevi örgütlerinden PSAKD’nin genel başkanı konuşurken kürsüye yürümek, milyonlarca Alevi’nin üzerine yürümektir.

“İndirin bunu, alın gözaltına…” tehditleriniz de bize sökmez. Biz sizin gibi zamane yezitlerini çok gördük. AKP iktidarı bir taraftan demokrasi, eşitlik güzellemeleri yaparken diğer yandan gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi. Ne bir belediye başkanı nede bir başkası Alevlere ve Cemevlerimize hakaret edemez.

Öte yandan belediye başkanının “bu Cemevini ben yaptırdım..” sözleri hadsizliğin yanı sıra yalandır. Çünkü, başta Ispartalı Aleviler olmak üzere onlarca Alevi kurum yöneticileri çok iyi biliyor ki Cemevi, arsanın satın alınmasından inşaatın tamamlanması, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, ülkedeki Alevi kurumları ve Ispartalı işadamlarının lokmaları sayesinde olmuştur.

Ayrıca AKP’li belediye başkanı Alevilere hakaret ederken ondan özür dileyen Cemevi yönetimini de Hünkara havale ediyoruz ve kınıyoruz. Görüyoruz ki milyonlarca Alevi’nin hak alma mücadelesinde “Aleviler vardır Alevilik haktır…” Sözündeki HAKK’ı Alevilikte değil, AKP’li belediyede aramaktalar.

Halk ozanlarımız yolumuzun kültürümüzün taşıyanlarıdır. Bu gün bunun bir örneğini, konser için Cemevi açılışına gelen fakat bu hakaret ve saygısızlık karşısında Pir Sultanca duruş sergileyip konserini iptal eden, Tolga Sağ ve Muharrem Temiz’e, PSAKD genel başkanı Gani Kaplan şahsında Alevilere yapılan hakaret karşısında konuşma yapmayı protesto eden ADFE genel başkanı Celal Fırat ve HBAKV genel başkanı Ercan Geçmez’e teşekkür ediyoruz.

Diyanet işleri başkanlığı denilen kurum kırmızı çizgimizdir, kapatılmalıdır.

AKP’li Isparta Belediye Başkanı’nı kınıyoruz.!

Isparta Belediye Başkanı derhal istifa etsin.!

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Alevi Bektaşi Federasyonu

Alevi Dernekleri Federasyonu

Alevi Vakıflar Federasyonu

Alevi Kültür Dernekleri

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

NE OLMUŞTU?

Isparta Cemevi’nin açılışı için yapılan törende PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan da bir konuşma yaptı.

Kaplan, Alevilerin ibadethaneleri olan cemevi’nin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade etmiş ve "Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez" demişti.

Kaplan’ın bu sözleri üzerine konuşması devam ederken Isparta Belediye Başkanı Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’a doğru yürümüş ve Diyanet’i eleştiren sözlerinden dolayı tepki göstermişti.

Kaplan’ın siyaset yapamayacağını iddia ederek, bölücülükle suçlamış Başdeğirmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerin ve cemevlerinin yanında olduğunu, söz konusu cemevini de kendisinin yaptırdığını iddia etmişti.