Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Keçeci köyünde Horasan erenlerinden Keçeci Baba Türbesi’nin müftülük tarafından camiye çevrilerek buraya imam atanması kamuoyunda büyük tepki yarattı. Alevi örgütleri birbiri ardına kınama açıklaması yaptı.

PROTESTO HAZIRLIĞI

Cumhuriyet'in haberine göre; Keçeci Baba Türbesi’nin yeniden türbe olarak kullanılması ve köyde görevlendirilen imam Adem Çelik’in geri gönderilmesi için imza kampanyası başlatan köyün gençleri girişimlerini sürdürürken, köy halkı, Alevi örgütlerinin de desteğiyle arife günü büyük bir protesto eylemi düzenleme kararı aldı.

Eyleme, Tokat, Amasya ve Sivas’ın yanı sıra İstanbul ile Ankara’dan da Alevi örgütlerinin katılması bekleniyor.

'BU KÖYDE İMAMA GEREK YOK'

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün de geçen günlerde köyü ziyaret etti. Yurttaşları dinleyen Düzgün, “Cami ve ezana karşı değiliz. Bu köyde imama gerek yok. Köyün kendi bilgili âlimleri var. Bırakın köyde yaşayan insanlarımız kendi inançlarını kendi inanç ve kültürlerine göre yaşasınlar” dedi.

Keçeci köyü muhtarı Gürsel Gürbüz, imam Adem Çelik’in yaşanan sıkıntının ardından köyden ayrıldığını ancak 3-4 gün sonra geri geldiğini belirterek “İmam Adem Çelik artık ezan okumuyor. Sadece gelip caminin önünde oturuyor, vatandaşlarla sohbet ediyor” dedi.