İngiltere Alevi Kültür Merkezi (İAKM) ve Cemevi, Londra’da başlattığı ’Türkiye’de Alevisiz bir anayasaya hayır, Alevilik yasaklanamaz’ kampanyası kapsamında topladığı binlerce imzayı Ankara’da TBMM’ye sunacak.

Ankara ziyareti ile ilgili bir açıklama yapan İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Cumhuriyet tarihinde daha önce 4 defa değiştirilmiş olan anayasanın 5’inci kez değiştirilmek üzere hazırlıklar yapıldığını belirterek, "Aleviler olarak böyle bir sürece asla seyirci kalmayacağız" dedi.

Erbil açıklamasında, anayasa yazım sürecinde Alevilerin görmezlikten gelinmesine, Aleviliğin yasaklanmasına ve bitirilme çabalarına hayır demek için başlattıkları imza kampanyasındaki binlerce imzayı TBMM vermek üzere harekete geçtiklerini belirtti. Cemevi heyetinin 12 Ağustos’ta Londra’dan Ankara’ya hareket edeceğini belirten Erbil, heyetin 13 Ağustos Salı günü CHP Grup Başkanvekili Engin Atalay ve 15 Ağustos Perşembe günü de Anayasa Komisyonu İzmir Milletvekili Rıza Türmen ile görüşerek dosyayı kendilerine vereceğini söyledi.

"ALEVİLİK VARDIR, ALEVİLİK HAKTIR"

Anayasa Komisyonu’na iletilmek üzere verilecek dosyada 7 binden fazla imza, eşit yurttaşlık ve Alevi isteklerini anlatan üst yazı ve Britanya Alevi örgütlerinin eylem fotoğraflarının yer aldığını belirten Erbil Alevilerin talepleri ile ilgili de şunları söyledi:

"Alevi kimliği yasal olarak tanınmalıdır. Cemevleri inanç merkezi olarak kabul edilmeli, buna uygun yasal düzenlemeler yapılmalı ve ibadet yeri kapsamına Cemevi de alınmalıdır. Alevilere ait tüm dergahlar ve mekanlar iade edilsin, Alevi köylerinde ve dergahlarındaki camiler kaldırılsın, Alevi katliamlarıyla devlet yüzleşsin, yeni anayasa tüm dilleri, inançları, kimlikleri ve kültürleri kapsasın, Aleviler vardır, Alevilik Haktır."

Londra’daki Aleviler, Türkiye’deki anayasa sürecini protesto etmek amacıyla Kuzey Londra’nın Manor House tren istasyonu önünde 37 gün süren bir çadır eylem gerçekleştirmiş ve yine Kuzey Londra’da binlerce Ailevinin katıldığı bir yürüyüş ile Trafalgar Meydanı’nda bir miting düzenlemişti.