İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, imzasıyla Valiliklere gönderilen genelge kapsamında düzenlenen Muharrem Orucu açma yemeğine davet edilen Aleviler, bu teklifi reddetti.

Muharrem ayı dolayısıyla Aleviler 12 İmam Orucunu tutmayı sürdürüyor. Kimi yörelerde 21 Ağustos’ta kimi yörelerde de 22 Ağustos’ta Aşure pişirilerek paylaştırılacak.

Aleviler evlerinde ve cemevlerinde oruçlarını açarken, AKP hükümeti de boş durmuyor. Hala mahkeme kararlarına rağmen resmi ibadethane statüsü vermeyen, okullarda zorunlu din dersini kaldırmayan hükümet, aylardır Türkiye genelindeki cemevlerine İçişleri Bakanı danışmanını gönderiyor.

“Bir ihtiyacınız var mı” sorusunu yönelten danışmana Aleviler ise mahkeme kararlarını ve taleplerini hatırlatarak danışmanı geri çeviriyor.

Muharrem Orucu’nun devam ettiği bugünlerde ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Valiliklere gönderilen bir tebliğ ile tüm Vali ve Kaymakamların Muharrem oruç açımlarına katılması istendi.

Genelgeye göre, vakıf veya derneklerin kurduğu Muharrem ayındaki sofralara mümkün olduğunca katılım sağlanması, en az bir gün Vali veya Kaymakamların ev sahipliğinde Muharrem orucunun açılması ve aşure etkinliklerine de katılım sağlanması öngörüldü.

İçişleri Bakanlığı’nın bu genelgesi kapsamında İstanbul Valiliği, kentte bulunan Alevi kurumlarına davet göndererek yöneticileri Eminönü’nde düzenlediği yemeğe davet etti.

“VALİLİĞİN ORUÇ AÇMA YEMEĞİNİ REDDETTİK”

Alevi kurum başkanları ise kesin bir dille bu daveti reddetti.

PİRHA’nın haberine göre, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, “İstanbul Valiliği tarafından davet geldi. Eminönü’nde bir oruç açma yemeği. Biz katılmayı doğru bulmadık. Geleceklerse cemevlerine gelsinler, bizim lokmalarımıza katılsınlar. Bizim oruç açma geleneğimiz yok. Doğru bulmuyoruz” dedi.

Diyarbakır Cemevi yöneticileri de Diyarbakır Valiliği’nin oruç açma yemeğini reddetti.