Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Alevi kurumlarına ve cemevlerine yönelik dün (30 Temmuz) eş zamanlı saldırı gerçekleşti.

Mamak'ta Şah-ı Merdan Cemevi’ndeki saldırı ibadet sırasında gerçekleştirildi; Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın bıçaklı saldırıda yaralandı.

Ayrıca Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik de saldırılar oldu.

Saldırılar bugün birçok ilde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Açıklamalarda "Hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi takdirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız" denildi.

"EŞİT YURTTAŞLIKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Ankara’da saldırıların gerçekleştiği Tuzluçayır’da düzenlenen eylemde, Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesinden vazgeçmeyeceği vurgulandı.

Provokasyonlara karşı dikkatli olma çağrısında bulunulan eylemde, İçişleri Bakanlığı’na saldırıların arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması çağrısında bulunuldu.

Açıklama Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Divriği Gökçebel Derneği tarafından ortak yapıldı. Açıklamaya CHP ve HDP milletvekilleri ile Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Şükran Doğan da destek verdi.

Tuzluçayır’da yapılan açıklamada yolun kapanmasına engel olmaya çalışan polis, kitlenin ısrarıyla geri adım attı.

"KARA BULUTLARI DAĞITACAĞIZ"

“Devletin Alevisi olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı açıklamada, saldırıya uğrayan Şah-ı Merdan Cemevi’nin Dedesi Kazım Erbektaş, “Ne yaparlarsa yapsınlar amaçlarına ulaşamayacaklar. Biz el ele vererek, brilik olarak üzerimizde dönen kara bulutları dağıtacağız. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi.

"SALDIRILAR ALEVİLERİ DEMOKRASİ VE EŞİTLİK MÜCADELESİNDEN KOPARAMAYACAK"

Cemevlerine ve Alevi kurumlarına yapılan saldırıların, Alevileri demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacağı belirtilen açıklamada, "Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan derin devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Gezi, 10 Ekim'den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz” denildi.

Eşit yurttaşlık mücadelesi veren Alevilerin, diğer halklar, inançlar ve kimlikler özgür olmadan kendilerinin de özgür olamayacağını bildiği ifade edilen açıklamada; ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza mücadele verildiği vurgulandı.

"SEÇİM ÖNCESİ ŞİDDET DİLİNİN FARKINDAYIZ"

Saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar söylendi:

“2023 genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir. Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz! Hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi takdirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği, kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz.”

“BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMI SAVUNUYORUZ”

İzmir'deki Alevi dernekleri de dün Ankara'da Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılara karşı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya EMEP, HDP, Halkevleri ve TÖP gibi siyasi partiler ve dernekler de destek verdi.

Saldırıların kınandığı açıklamada, “Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alacağız” denildi.

Basın açıklaması okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, "Bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve şiddet politikalarına boyun eğmeyiz” dedi.

Saldırıların amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunu söyleyen Kaplan, "Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız” dedi.

Saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceklerini ifade eden Kaplan, iktidara şu çağrıyı yaptı:

"Cemevlerini tanımayan ve anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan, hakir gören, aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin, ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun ve elinizi, dilinizi inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin. Bizi tarif etmeyin, tanıyın.” 

"PROVOKASYONLARI PÜSKÜRTECEĞİZ"

Saldırılara karşı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi de şube binasında basın açıklaması düzenledi.

Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, "Provokasyonları püskürteceğiz. Halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz" dedi.

Açıklamaya CHP İl Örgütü ve Eğitim Sen de destek verdi.

Kaynak: Evrensel