Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Aydın’da bir cemevini ziyareti sırasında yaptığı “Cemevlerine ibadethane statüsü vermeyeceğiz. Bizim parti olarak böyle bir önergemiz olmadı, olmayacak. Selefi ve diğer tarikatlar da çıkıp aynı şeyi ister” açıklamasına, Alevi derneklerinden tepki geldi.

Milliyet’en Sezer Önsal’ın haberine göre,  konuyla ilgili değerlendirme yapan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Aleviliğin, selefilik ve tarikatla kıyaslanmasının ve eşdeğer tutulmasının doğru olmadığını söyledi.

Doğan, “AİHM’nin cemevleri ile ilgili kararı gayet açık. Siyasetçiler kimi zaman kendi sözlerinin mutlak doğrular olduğunu düşünüyor. Oysa biraz araştırma yapıp okusalar, gerçeğin ne olduğunu göreceklerdir. Aleviliği, selefilikle bir tutmuş olması, bilmemiş olmasından kaynaklanıyor. Talihsiz bir açıklama” dedi.

Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Aslan, “Kendisini kale dahi almayız. Özdağ gibiler nasıl konuşursa konuşsunlar, cemevleri, alevilerin ibadethanesidir” derken, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Derneği Başkanı Ercan Geçmez de, “Açıklamalar küstahça fakat Aleviler olarak umursanmıyor. İnsanlığın ibadet ettiği bir kurumun statüsünü bir kurum veya kuruluş belirleyemez” ifadelerini kullandı.