Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’a gittiği gün, Katar merkezli Al Jazeera, Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alındığını duyurdu.

Katar televizyonu Al Jazeera, Sedat Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 'gözaltına alındığının belirtildiğini ve Türkiye'ye gönderilebileceğini' iddia ettiği haberine düzeltme yayımladı.

Düzeltme metninde, "Peker'in BAE yetkileri tarafından gözaltına alındığı belirtiliyor" ifadelerinin haberden çıkarıldığı belirtildi; "Bu cümle haberden çıkarıldı zira Al Jazeera bu haberleri doğrulatamadı" ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan'ın Katar ziyaretinin ve ziyaretin gündem maddelerinin değerlendirildiği bir haber yayınlayan Al Jazeera, haberin içerisinde Türkiye ile BAE'nin son dönemdeki yakınlaşmasını da mercek altına aldı.

'GÖZALTINDA' YERİNE 'SUSTU' DENİLDİ

Al Jazeera'nın yeni haber metninde, "Dubai'de sürgünden yayınladığı sansasyonel internet videoları üst düzey Türk yetkililer hakkında skandal suçlamalar içeren hüküm giymiş mafya lideri Sedat Peker de sustu ve uzun zamandır iadesini talep eden Türkiye'ye geri verilebilir" denildi.

Al Jazeera'nın söz konusu iddiası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretinin ve BAE-Türkiye ilişkilerindeki yumuşamanın ele alındığı haberinde yer almıştı. İlk metinde Peker için "BAE yetkilileri tarafından gözaltına alındığı belirtiliyor ve uzun zamandır iadesini talep eden Türkiye'ye geri verilebilir" ifadeleri kullanılmıştı.

AL JAZERRA SEDAT PEKER'İN GÖZALTINA ALDINDIĞINI DUYURMUŞTU

Türkiye-BAE ilişkilerinin incelendiği bölümde Sedat Peker'in gözaltına alındığı belirtilirken, Türkiye'nin uzun süredir iade talebinin bulunduğuna da dikkat çekildi.

Konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Al Jazeera, ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'nin Suriye'deki 'terör' gruplarını finanse etmekle suçlanan ve 2018'den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Mehmet Ali Öztürk’ü de serbest bıraktığını ve Öztürk'ün Türkiye'ye döndüğünü öne sürdü.

Geçtiğimiz haftalarda Erdoğan ve BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, uzun yıllar sonra ilk kez bir araya gelmişti.

Ziyaret iki ülke arasında tesis edilecek yeni ilişkiler için bir başlangıç noktası olma niteliği taşıyor.

Erdoğan'ın da Şubat ayında Abu Dabi'ye bir ziyaret düzenlemesi bekleniyor.