İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'da Özel Halk Otobüsleri Toplanma Noktası Subayevleri Durağını ziyaret etti, esnafın sorunlarını dinledi. 

Akşener, Garê'de 13 asker ve polisin ölümüyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının hatırlatılarak "Cumhurbaşkanı konuşmasında 'sorumlu devlet' derken size mi yanıt verdi" sorusunu şöyle yanıtladı:

“Sayın Erdoğan sorumlu benim demiş. Doğrudur başkomutanlar talimat verir, dolayısıyla başarı da başarısızlık da, inşallah baştan aşağı başarılı olur Türkiye’nin terörle ilgili her adımı, buradaki hiç kimse bunun tersini düşünmez. Evet sorumluluk siyasi irade olarak o talimatı veren Sayın Erdoğan’ındır, o da kendisi bunu itiraf etmiş kabul etmiş, sorumluluğu almış, güzel bir şey. Sayın Erdoğan devlet eşittir benim diyor iyi güzel de o zaman Ak Parti Genel Başkanı olmayı bir kenara koysun hayatında bir kere hepimizin cumhurbaşkanı olsun çok fayda sağlayacak.”

OSMAN ÖCALAN'IN TRT'YE ÇIKARILMASI

Akşener, İsmet Yılmaz’ın Genel Kurul konuşmasında Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması ile ilgili "Devlet aklı" ifadesinin sorulması üzerine de şöyle konuştu: “Bunu devlet yapar, ne devletmiş kardeşim bu hem bunlar yapılıyor ondan sonra sorumluluk almak sıfır. Geriye muhayyer bir devlet bırakılıyor, kim bu devlet? İşte Sayın Erdoğan’ın söylediği gibi sorumluluk siyasi iradenin olduğu, siyasilerin seçilmişlerin yönettiği bir mekanizma devlet. Onun bürokrasisi var ister silahlı ister sivil bürokrata kim talimat verir? Seçilmiş olan o şahıslar verir, sorumluk sahipleri verir. Dolayısıyla Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması herhangi bir güvenlik bürokratının talimatıyla olmuşsa bu başka bir şey. İsmet Yılmaz’ın talimatıyla olmuşsa bu başka bir şey ya da Sayın Erdoğan’ın talimatıyla, oluruyla olmuşsa bu başka bir şeydir. Şimdi elini yıkayıp çıkamazsınız."