AKP Zonguldak İl Başkan Yardımcısı Kurtuluş Yılmaz’ın ses kaydıyla fişlendiği için istifa ettiği ortaya çıktı.

Yılmaz, ‘telefonla anket’ diye arandığını ve bu görüşmedeki kaydın, belediye başkanı, parti genel merkezi ve milletvekillerine servis edildiğini açıkladı. Yılmaz ile birlikte söz konusu ‘fişleme’ listesinde 134 AKP’linin adı bulunuyor.

LİSTE HAMDİ UÇAR VE SELİM ALAN’DA

Duvar’dan Mustafa Özdemir’in haberine göre, yerel seçimler öncesinde yapılan telefon anketi, geçen ay pandemi dönemine yönelik memnuniyet anketi olarak yeniden yapıldı.

Telefonla ankete katılanlara Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan’ın pandemi dönemindeki çalışmalarında başarılı olup olmadığı soruldu.

Gizli tutulması gereken kişisel veriler ile ankete katılan deneklerle yapılan telefon görüşmelerinin ses kayıtlarının, anket şirketi tarafından Belediye Başkanı Selim Alan ve AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’a teslim edildiği iddia edildi. İddiaya göre Alan’a oy vermeyenler mobbing uygulanarak istifaya zorlandı.

‘SELİM ALAN’A OY VERMEM DEDİM’

22 Temmuz’da hiçbir açıklama yapmadan İl Başkan Yardımcılığı görevinden ve AKP’den “Gördüğüm lüzum üzerine” diyerek istifa eden Kurtuluş Yılmaz, iddiaları doğruladı.

Yılmaz, söz konusu ankete katılarak Selim Alan’ın çalışmalarından memnun olmadığını söylediğini belirtti.

Bugüne kadar İl Başkanı Zeki Tosun’un zarar görmemesi için sustuğunu ifade eden Yılmaz, siyasetin vefasız bir müessese olduğunu, bundan sonra siyasetin içinde olmak istemediğini söyledi.

‘BİR KANALİZASYON PATLAĞI 15 GÜN YAPILAMAZ MI?’

Yılmaz, Zonguldak Belediyesi’nin AKP’de olmasına rağmen evinin önündeki kanalizasyon patlağını tamir ettiremediğini anlatarak şunları söyledi:

“Ben İl Başkan Yardımcısı olarak bir metre çukur kazdıramadıysam orada olmamın anlamı ne? Defalarca belediyeye gittim. Kimse gelmedi. Bir kanalizasyon patlağı 15 günde yapılamaz mı? Komşularımızın yüzüne bakamaz olduk. Yani tepkim AK Parti’ye değil, iktidar partisinin belediyesine. Memnuniyet anketinde de aynı öfkemi dile getirdim. ‘Selim Alan aday gösterilirse oy vermem’ dedim. Öyle gizli saklı da değil adımı ve partideki görevimi söyleyerek fikrimi beyan ettim.”

‘GÖRDÜM Kİ DAVA FALAN KALMAMIŞ’

Belediyeyle sorun yaşayan bir vatandaşla Selim Alan’ın yanına gittiğini ancak kovulmaktan beter olduğunu dile getiren Kurtuluş Yılmaz, şöyle devam etti:

“İki elini havaya kaldırarak bize bağırmaya başladı. Mahcup oldum. ‘Bana böyle işlerle gelmeyin. Bizim işimiz gücümüz var. Yoksa sen bunun muhasebesini mi tutuyorsun?’ dedi. Kovmaktan beter etti. Düne kadar aynı il yönetimlerinde görev yaptığımız Selim Alan İl Başkan Yardımcısı olmama rağmen adeta beni azarladı. Maalesef partim de yanımda durmadı. Ben 15 Temmuz’da ailemle helalleşip meydanlara çıkmış bir AK Partiliyim. Yerel seçimlerde partim ne görev verdiyse yaptım. Gece saat 22.00’ye kadar sandık başında nöbet tuttum. Partimin tek kuruşunu kimseye yedirmedim. Ama gördüm ki dava falan kalmamış. Ne bir milletvekili aradı ne de genel merkezden tek bir kişi” dedi.

Kurtuluş Yılmaz, anket firmalarının para karşılığı kişisel verileri Belediye Başkanı ve milletvekillerine vermesinin kabul edilemez olduğunu da vurgulayarak sözlerini şöyle bitirdi: “Bu hem parti açısından hem de birlikte siyaset yaptığım kişiler adına etik ve ahlaki bir durum değil. Benim gibi başkaları da bu ankete katılarak özgürce düşüncelerini ifade etti. Ses kaydını ve verileri veren anket firmasına söyleyecek bir şey bulamıyorum. Söylediklerimden pişman hiç olmadım. Ben Cumhurbaşkanı ‘Çocuklarınızı cemaatin okulundan alın’ dediğinde ilk alanlardan biriyim. Başkaları gibi çocuğumu 17-25 Aralık’tan sonra her şeye rağmen cemaatin okula göndermedim. Davaya ihanet etmedim. Onun için gönlüm rahat. Ama gördüm ki dava bitmiş.”

Bu arada, CHP belediye meclis üyeleri, aynı anket şirketinin kendilerini de aradığını söyledi.