AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Bakanlar Kurulu toplantısında sonra yakın zamanda Meclis'e sunulacağını ifade ettiği ekonomi alanındaki kanun teklifinin ayrıntıları ortaya çıktı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, salgın hastalık nedeniyle mağdur olan yurttaşlar için hazırlanan teklifin taslak metninde, son süreçte işini kaybedenler için günlük 39 TL yardım öngörüldü.

AKP tarafından son şekli verilen 66 maddelik yeni torba kanun teklifinde, Toplu Sözleşme Kanunu'ndan Devlet İhale Kanunu'na kadar çok sayıda kanunda değişiklik öngörüldü.

Teklifte ekonomik yardımlara olanak sağlayan düzenlemelerin yanı sıra doğrudan salgınla ilgisi bulunmayan konulara yönelik değişiklikler de yer aldı.

Torba Kanun Teklifi ile üç ay süreyle işten çıkarma yasaklanırken bu süreçte izne ayrılanlar ya da 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılanlara üç ay boyunca günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilmesi öngörüldü. Buna göre, bu kişiler üç ayda en fazla 4 bin 708 TL alabilecek. Teklifte Cumhurbaşkanı'na bu süreyi altı aya kadar uzatma yetkisi de veriliyor.

KORONA MÜCBİR SEBEP OLACAK

Teklifte, müteahhitleri sevindirici düzenlemeler de yer aldı. Buna göre, bir işin planlanan sürede bitirilememesi nedeniyle tazminat ödemek zorunda olan müteahhitler, salgın hastalığı mücbir sebep olarak gösterebilecek ve iş bitirmeme durumunda tazminat ödemeyecek.

İHALE DÜZENLEMESİ

Kanal İstanbul ihalesini koronavirüs sürecinde bir kapalı toplantı şeklinde gerçekleştiren ve bu nedenle büyük tepki çeken AKP, "göze batmadan" ihale yapmak için de bir düzenleme yaptı. Teklife göre, elektronik ortamda gerçekleştirilebilen ihalelerin kapsamı genişledi. Bu konuda yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verildi.

DEVLET KİRA ALMAYABİLECEK

Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'da da değişiklik öngören AKP, salgın döneminde Hazine'ye ait taşınmazları kullananlardan kira alınmaması için Bakanlığa tam yetki verdi.