Milliyetçi ve muhafazakar partilerin kalesi olarak bilinen "Konya", son 20 yılda AKP'nin kalesi durumuna geldi. Yapılan son genel seçimde Konya'da Cumhur İttifakı yüzde 75 oy alarak toplam 15 milletvekilinin 12’sini kazanmıştı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 74 oy aldı.

Ekonomide yaşanan kriz, her geçen gün büyürken Konya'da da yurttaşlar ekonomiden şikayet etmeye başladı. Hükümetin de yanlışları olduğunu aktaran yurttaşların bir kısmı daha önce oy verdikleri Erdoğan ve AKP’den vazgeçme noktasına geldiklerini ancak muhalefet partilerinin alternatif olamadığını söylüyor.

'ARTIK BENİM İÇİN AKP DÖNEMİ BİTMİŞTİR'

Medyascope'tan Okan Yücel'in haberine göre, daha önce AKP’ye oy verdiğini belirten bir genç, “Ben bu hükümete üç dönem oy verdim. Artık benim için AKP dönemi bitmiştir. Mansur Yavaş benim için ideal bir adaydır. Eğer Mansur Yavaş ve Erdoğan yarışırsa Yavaş’a oy atarım” dedi.

'ERDOĞAN'IN KARŞISINA ÇIKAN CEKETİNİ KOYSA ONA OY VEREBİLİRİM'

Bir başka yurttaş ise “İktidarın milleti kandırdığına inanıyorum. Doğru söylediği bir konuyla karşılaşmadım. Hükümetten bir yetkili konuştuğunda tansiyonum çıkıyor. Bir an önce seçim gelsin istiyorum. Erdoğan’ın karşısına çıkan ceketini koysa ona oy verebilirim” ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN'DAN MEMNUNUM AMA DEVAM ETME KONUSUNDA ŞÜPHELİYİM'

Konya’da restoran işleten bir esnaf ise gıda fiyatlarındaki artıştan şikayet ederek fiyatlara zam yapmak zorunda kaldıklarını ve bunun da müşterilerinin sayısını azalttığını söyledi:

“Müşteriler fiyatlardan şikayet ediyor. Ben de asgari ücretle çalışan biri nasıl geçiniyor merak ediyorum. Erdoğan’dan memnunum, bugüne kadar AK Parti’ye oy veriyordum ama desteklemeye devam etme konusunda şüpheliyim. Kemal Kılıçdaroğlu olmaz ama Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş aday olursa düşünmek lazım.”

CHP İL BAŞKANI: ERİME VAR AMA KIRILMA YOK

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ise Cumhur İttifakı’nın Konya’da yüzde 10 civarında bir erime yaşadığını, ancak bunun bir kırılma olmadığını söyledi.

Konya’nın iktidar olanaklarından ciddi ölçüde faydalandığını belirten Bektaş, “Diğer muhalefet partileriyle ortak görüşmeler yapıyoruz. Konya’da en az üç-dört milletvekili düşünüyoruz, oyumuz artmaya devam ediyor” diye konuştu.

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI: ŞU AN KONYA'DA İKİNCİ PARTİYİZ

Gelecek Partisi kurulduktan sonra partinin genel başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Konyalı olması nedeniyle Gelecek Partisi’ne ilgi başladığını aktaran Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “Konya’daki AK Partili seçmenlerin Gelecek Partisi’ne teveccühü oluştu. Şu an Konya’da ikinci partiyiz. Geçen sene yaptığımız ankette Konya’da yüzde 20 civarında oyumuz çıktı” dedi.

CHP ile girilecek olası bir seçim ittifakının bu ilgiyi nasıl etkileyeceğini de değerlendiren Ekici, “CHP ile ittifaka girilmesi halinde oy tercihlerini tekrar düşüneceğini belirten bir kesim olabilir ama ekonomik durumdan dolayı, bu kesimin de çok fazla olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.