İstanbul merkezli aralarında işadamları ve gümrük memurlarının da bulunduğu 16 ilde gerçekleştirilen eşzamanlı “hayali ihracat” operasyonunda 55 kişi gözaltına alındı, 12 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında AKP’nin miletvekili aday adaylarından tekstilci ve medya patronu Cüneyt Dizdar ile işadamı A.G de var. Dizdar ve A.G’nin daha önce de yapılan bir başka hayali ihracat operasyonunda gözaltına alındığı öğrenildi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ercan Devrim’in talimatıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro Amirliği’nce dün sabah İstanbul merkezli 16 ilde eşzamanlı operasyon yapıldı. Yaklaşık 200 polisin katılımıyla yapılan operasyonlarda, haklarında yakalama kararı bulunan aralarında bazı işadamları ile gümrük memurlarının da bulunduğu 67 kişiden 55’i gözaltına alındı.

Şüphelilerin, yurtdışından getirdikleri ham madde ve malları sahte evrakla işleyip yeniden yurtdışına ihraç ettiklerini gösterdikleri ancak bu malzemeleri yurtiçinde kaçak yollarla piyasaya sürdükleri ileri sürüldü. Operasyonda gözaltına alınanların devleti hayali ihracat yöntemiyle yaklaşık 900 milyon lira zarara uğrattıkları öne sürüldü.

AKP’nin miletvekili aday adaylarından tekstilci ve medya patronu Cüneyt Dizdar, daha önce de hayali ihracat suçlamasıyla gözaltına alınmış ve yargılanmıştı. Dizdar ile birlikte bazı muhasebecilerle tekstilcilerin de gözaltında olduğu öğrenildi.

AKP’den milletvekili aday adayı olan Cüneyt Dizdar, AKP Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye yakınlığı ile biliniyor Haber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Tekstil Sanayici İşadamları Derneği Başkanlığı’nı da yapıyor.