AKP ve MHP'den seçimlerin 18 Haziran 2023'te yapılacağı yönünde açıklamalar gelse de iktidar partisi kulislerinde son dönemde erken seçimin 16 Nisan'da yapılmasının ağırlık kazanmaya başladığı iddia edildi.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek bugünkü yazısında,  seçimin nisanda yapılmasını isteyenlerin iki gerekçesi olduğunu belirterek şunları aktardı:

"1- Hükümet ocak ayında alım gücünü artıracak adımlar atacak. Asgari ücrete, memur maaşlarına ve emeklilere yüksek zamlar yapılacak. Yılın ilk üç ayı baz etkisiyle enflasyon da kağıt üstünde düşecek. Ayrıca Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Suudi Arabistan ve Azerbaycan'dan gelecek para, piyasaları rahatlatacak. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözülmesi de iktidarın desteğini artıracak. Ancak, zamlar gerçek enflasyondan dolayı eriyeceğinden bu olumlu atmosfer nisandan itibaren bozulabilir. Astronomik fiyat artışları olabilir.

Kamu maliyesinde bozulma, bütçe ve dış ticaret açığı artabilir. Bu da haziran ortasına kadar, iktidarı çok zor durumda bırakabilir.

Avrupa Sismoloji Merkezi: Sakarya'da 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi Avrupa Sismoloji Merkezi: Sakarya'da 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

2- Seçimler erken yapılırsa muhalefet aday bulma işini aceleye getirmek zorunda kalıp yanlış kararlar alabilir. Bu da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daha zayıf bir rakiple yarışmasının önünü açabilir."