TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2021 yılı bütçesi görüşüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bütçe sunumu ile başlayan toplantıda sık sık tartışmalar da yaşandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında bulunan CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekilleri, Bakan Kurum’u en çok, iktidarın çevre ve şehirleşme politikaları üzerinden eleştirdi.

Komisyonda öne çıkan tartışmalardan biri de İmar Barışı’yla ilgili tartışma olurken AKP’li Bekir Kuvvet Erim, “İmar Barışı’na neden oy verdiniz?” sorusunu, “Ne yapacaksınız? Atı alan Üsküdar’ı geçti” şeklinde yanıtlaması dikkati çekti.

AĞAÇLAR NE OLACAK?

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, komisyonda söz alan CHP Milletvekili Levent Gök, Ankara’nın kalbi konumundaki Kızılay’da yer alan ve Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nin akıbetini sordu.

Saraçoğlu’na ilişkin hazırlanan projeyle ilgili çok ciddi tereddütler olduğunu dile getiren Gök, Bakan Kurum’a yönelik, “Yaptığınız açıklamalarda, ‘Kimi ağaçları ve evleri aslına uygun koruyacağınızı’ ifade ediyorsunuz ama 4 binden fazla ağacın olduğu bir alanda, yaklaşık 280-285 anıt ağacı koruyacağınızı belirtiyorsunuz” diye konuştu. Gök, kamuoyunda, “Saraçoğlu’nda yalnızca 280 ağaç var” algısı oluştuğunu söyleyerek, “Halbuki orada 4 binin üzerinde ağaç var. Geri kalan ağaçları ne yapacaksınız?” diye sordu.

CHP’li Gök’e yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi:

Saraçoğlu Mahallesi, çok önemli, üstüne titrediğimiz bir proje. 1946 yılında yapılan, Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi ve içinde 45 tescilli yapıyı barındıran ve yine tescilli ağaçların olduğu bir proje. Biz de bu projeye ilişkin kurul onayıyla restorasyon projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Bu kapsamda Ankara’nın göbeğinde, 100 dönüm alan içerisinde tüm tescilli ağaçlarımızın, tüm tescilli yapılarımızın, yeni bir yap yapılmayacağı için orada yetişmiş tüm ağaçların korunacağı bir projedir.”

“HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?”

AKP Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ise komisyondaki konuşmasının bir bölümünü, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın İmar Barışı’na yönelik eleştirilerine “yanıt” için ayırdı. Belediye başkanlığı döneminde yapılan tek bir kaça yapı olmadığını savunan Erim, “Hırsızın hiç mi suçu yok? Belediyeler ne iş yapıyor? Ruhsatı veren belediyeler” sözleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hesap sorulmaması gerektiğini öne sürdü.

HDP’li Paylan, Erim’e ısrarla, “İmar Barışı’na ne oy verdin?” diye sorunca Erim, “Ne yapacaksın? Atı alan Üsküdar’ı geçti. Çuvaldızı kendimize, iğneyi başkasına batıracağız” ifadelerini kullandı.