AKP’li vekil, Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine dönük ırkçı saldırıyı savundu 

TBMM'de tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine yönelik saldırı gündeme gelince AKP’li Muhammet Balta “Terörist cenazesine saygı göstermiyoruz” diyerek ırkçı saldırıyı savundu 

Güncel 16.12.2020 - 21:16 16.12.2020 - 21:16

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir AKP’ye “Siz, Aysel Tuğluk’un annesini mezardan çıkardınız ya” deyince AKP’li Muhammet Balta ise “Terörist cenazesine saygı göstermiyoruz” diyerek ırkçı saldırıyı savundu. 

Bütçe görüşmelerinin devam ettiği Meclis Genel Kurulu’nda HDP ve AKP arasında “cenazeye gitme” tartışması çıktı. 

AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın, konuşmasında 2021 yılı bütçesi üzerine konuşurken, bütçenin halka hizmet için hazırlandığını belirtti.  

Aydın, “Bu anlamda bu bütçe -anlaşılması için tekraren söylüyoruz ki- ağızlarından ‘tank palet’ lafını hiç düşürmeyip tank görünce kaçıp eve sığınanların değil, tankın üstüne korkusuzca yürüyenlerin bütçesidir. Bu bütçe, terörist cenazesine gidenlerin değil, evlat kaybedip ‘Vatan sağ olsun.’ diyen anaların; bu bütçe ezan sesinden rahatsız olanların değil, ezan sesini vatanın bağımsızlığının nişanesi olarak görenlerin ve en önemlisi, bu bütçe 14 yaşında çocuk terörist olarak fotoğrafları gösterilen evlatlara bakarken oy kaygısıyla sesleri içlerine kaçanların değil, Cumhur İttifakı olarak hak ettikleri cevabı alanlar karşısında derin bir oh çekenlerin bütçesidir” dedi. 

BEŞTAŞ: YÜZDE 50’DEN FAZLASINI TERÖRİST İLAN ETTİNİZ 

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş söz alarak AKP iktidarında ülkenin yarısından fazlasının terörist ilan edildiğini belirterek, “Siz, sevgili Tahir Elçi’yi bile terörist ilan eden ve cenazesine giden milletvekillerini de ‘terörist cenazesine gidenler’ olarak niteleyen bir partinin yetkililerisiniz, vekillerisiniz. Biz, ölümle, öldükten sonra, ölenin hükmünün kalkacağını ve geride kalanların acısını kim olursa olsun paylaştığımızı, paylaşacağımızı söyledik. Ölen kim olursa olsun diyorum bakın, asker, polis, dağa giden ya da sivil bir insan, kim olursa olsun, siz, sizin iktidarınızda cenazeyle, definle, mezarla uğraşan bir parti olma unvanını aldınız. Bu nedenle ‘terörist’ diyerek, Türkiye'nin yüzde 50’sinden fazlasını terörist ilan ederek ve bu cenazeye gidenleri suçlu addederek kendi suçunuzu örtemezsiniz” dedi. 

"BİZ YAŞAM SİYASETİ YÜRÜTÜYORUZ" 

Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:  

“Evet, biz bütün cenazelere gidiyoruz, bütün cenazelere gideriz ve ailelerin acısının yanında oluruz. Onlar evlatlarını kaybetmişse o anne ve babanın suçu yoktur, bir suç varsa ölenin kimliğinde… Suç ve cezalar şahsidir. Sizi hukuken düşünmeye davet ediyorum, insancıl hukukla düşünmeye davet ediyorum. Bir ülkenin yarısını ötekileştirerek, suçlu göstererek hiç kimse amacına ulaşamaz. Sizi aklıselime davet ediyorum. Biz yaşam siyaseti yürütüyoruz. Biz ‘O ölümler olmasın.’ diye, burada sizin bütün saldırılarınıza rağmen, bütün karalamalarınıza rağmen, burada barışı, yaşamı ve demokrasiyi savunuyoruz. Neden? Çünkü bizim bu halka karşı sorumluluğumuz var. Biz, Roboski’de öldürülen çocukların ailelerinin de yanındayız, Tahir Elçi’nin -öldürüldükten sonra onun- ailesinin de yanındayız ya da dağa giden bir çocuğun annesine geçmiş olsun, başsağlığı dilemek için de gidiyoruz, biz ayırmıyoruz. Ben Adana Vekiliyken onlarca asker taziyesine de gittim. Siz provoke etmeyin, biz bütün taziyelere gideriz, gitmeye devam ederiz; siz de gidin, size öneriyorum. Barış siyaseti, yaşam siyaseti bunu gerektirir.” 

AKP’Lİ BALTA CENAZEYE IRKÇI SALDIRIYI SAVUNDU 

Konuşmalar sırasında AKP ve HDP sıralarından sesler yükseldi. HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir tutuklu bulunan siyasetçi Aysel Tuğluk’un annesinin cenaze törenine ırkçı saldırıyı hatırlatarak, “Siz, Aysel Tuğluk’un annesini mezardan çıkardınız ya” dedi. 

AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise Taşdemir’e, “Terörist cenazesine saygı  göstermiyoruz” diyerek Tuğluk’un annesine yapılan saldırıyı savundu. 

Yorumlar (2)