AK Parti Beykoz Belediye Meclisi üyesi Ahmet Deliak’ın, Tokatköy Mahallesi'nden daire satın aldığı belirtildi. Deliak, "Meclis üyesi olmam, Beykoz’da tasarruf yapamayacağım anlamına gelmez" dedi.

AK Parti Beykoz Belediye Meclisi üyesi Ahmet Deliak’ın, AK Partili Beykoz Belediyesi’nde kentsel dönüşüm sürecinde olan Tokatköy Mahallesi'nden daire satın aldığı ortaya çıktı. Birgün'den Uğur Şahin'in aktardığına göre Deliak, niteliği ‘bostan’, kullanım durumu ise ‘mesken’ olan 487’nci adadan yer aldı. İlk askı listesinde Deliak’ın ismi bulunmazken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan ve mahkemeye sunulan muvafakatname imzalayan hak sahipleri listesinde Deliak’ın ismi görülüyor.

'SİYASİ AHLAK AÇISINDAN HİÇ ETİK DEĞİL'

Konuyu önceki günkü Beykoz Belediye Meclisi toplantısında gündeme getiren CHP’li üye Bahar Doğru, Tokatköy’de yaşayanların karanlıkta ve susuz bırakıldığına dikkat çekti. Adil dönüşüm isteyen Tokatköy halkı mağduriyet yaşarken, Deliak'ın bölgeden yer almasını eleştiren CHP’li Doğru, şöyle konuştu:

“Tokatköy kentsel dönüşüm projesinde büyük tartışmalar var. Burada 3’te 2 çoğunluk sağlanamamış durumda. Nitekim yürütmeyi durdurma kararları da alındı. Ortada böyle bir belirsizlik varken bir meclis üyesinin buradan yer alması, siyasi ahlak açısından hiç etik değil. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çıkarttığı hak sahipleri listesinde meclis üyesinin ismi yer alıyor. Oysa daha önce çıkartılan listede, bu isim yer almıyordu.

'SANCILI BİR DÖNÜŞÜM SÜRECİ VARKEN BU NORMAL DEĞİL'

Pazartesi günkü oturumda bunu gündeme getirdim, ilk başta ismini vermedim. Çarşamba günkü meclis toplantısında zaten kendileri açıkladı. Meclis üyesi, ‘hukukçu olduğunu, yatırım yapmak istediğini’ söyledi. ‘Birisinin satmak istediğini, bunun gayet normal bir şey olduğunu ve mal mülk sahibi olmadığının suç olmadığını’ ifade etti. Burada böyle bir sancılı bir dönüşüm süreci varken bu normal değil. Mahalleli, ‘Bizi sürgün etmek istiyorlar’ diyordu, ‘Bu paraları ödeyemeyeceklerini’ söylüyorlardı. İşte biri ödeyemeyeceğini düşündü ve satmak zorunda kaldı, fırsatçının biri de geldi aldı bunu. Fakat AKP’li meclis üyeleri bunu çok normal karşıladı.”

'MECLİS ÜYESİ OLMAM, TASARRUF YAPAMAYACAĞIM ANLAMINA GELMEZ'

“Etik olmayacak bir şey yok. Süreç içerisinde hak sahibi olduk" diyen Deliak ise, şu ifadeleri kullandı: “Birincisi hak sahibi şahsın bulunduğu yer, zaten kesel dönüşüm alanı. Hak sahibi kişi burayı satarak buradan taşınmak, gitmek istedi. Tanıdık vasıtasıyla bana geldi, ben de istediği bedeli aynen ödedim. Bir müddet sonra da taşındı zaten. Hak sahipliğini mart ayında almadım, ocak ayı içerisinde aldım. O tarihte tebligatlar yeni başlamıştı. Meclis üyesi olmam, Beykoz’da tasarruf yapamayacağım anlamına gelmez. Neticede kentsel dönüşüm oluyor. Kentsel dönüşüm ilk defa burada uygulanmıyor."