İstanbul’da AKP’li Pendik Belediyesi, 3 bin metrekarelik akaryakıt istasyonu imarına sahip arsa için ihale düzenleyecek. Tahmini satış bedeli 201 milyon TL olarak açıklanan arsanın ödeme şekli ise yüzde 25'i peşin, kalanı 3 taksit olarak duyuruldu. 

AKP’li Pendik Belediyesi, imar planında “Akaryakıt ve Servis İstasyonu” alanı olan Doğu Mahallesi'ndeki 3 dönümlük arazinin satışı için 4 Kasım 2022 tarihinde ihale düzenleyeceğini duyurdu.

Sözcü gazetesinden Özlem Güven'in haberine göre, ihale duyurusunda belediyenin parsel için belirlediği tahmini satış bedeli 201 milyon TL olarak açıklandı. Ödeme şekli de yüzde 25'i peşin, kalanı 3 taksit olarak duyuruldu. 

CHP'li  Pendik Meclis Üyesi Tarık Balyalı, ödeminin taksitle yapılmasına tepki gösterdi;  Malımızı satıyoruz ama parasını taksitle alıyoruz. Arsayı niçin satılıyor?

Gelir elde etmek, borç ödemek ya da yatırım yapmak için satılıyor. İhaleye parası olan, imkanı olan girer fiyatı uyuyorsa alır. Belediyeye de gelir oluşur. Ne demek taksitle satmak?

Taksitçi miyiz biz? Pendik Belediyesi gibi arsa satışında uzman olmuş, yıllardır İstanbul'da arsa satışında rakip tanımamış bir belediyenin taksitle satış yapmasını; ekonominin bozulmasına ve ihaleye girecek kişilere ödeme kolaylığı sağlanmak istenmesine mi bağlamalıyız? Dedi.

BELEDİYE BAŞKANI CİN: BU BİR PAZARLAMA TAKTİĞİ

Eleştirilere yanıt veren Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin “İlk defa mı böyle bir ihale gördünüz? Bizim bütün ihalelerimiz bu şekilde. Bu bir ticari pazarlama yöntemi. Bir yeri peşin satmaya kalkarsanız, mesela 100 milyon TL vermeye korkar. Ama bunu 4 taksitle satarsanız ‘bunu öderim' der. Bu pazarlama taktiğidir. Muhammen bedeli de bazen düşük tutarız, girmeye korkmasınlar diye. Ticari amaçlı kar elde etmeye çalışıyoruz” dedi.