AKP'li Eyüpsultan Belediyesi, İstanbul Valiliği’nden aldığı onay ile ilçedeki kadın sığınma evini kapatma kararı aldı. İstanbul Eyüpsultan Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Deniz Köken’in meclis gündemine getirdiği, kadın sığınma evinin kapatılarak çocuk evine dönüştürülmesiyle ilgili teklifi görüştü. 10 yıldır hizmet vermekte olan “Kadın Konukevi” olarak adlandırılan kadın sığınma evinin, adresinin deşifre olması nedeniyle güvenlik zafiyeti yaşadığı iddia edildi. Belediye Meclisi’nde AK Partili üyeler, “Oraya gidenlerin kocaları sürekli olay çıkarıyordu” diyerek 'güvenlik sebebiyle' kadın sığınma evini kapattıklarını ileri sürdü.

Oda TV'nin aktardığına göre, Meclis'e sunulan teklifte şu ifadeler yer aldı: 

“Konukevi’nin lokasyonun güvenlik zafiyeti nedeniyle bölgede problem teşkil etmesi ve adresinin deşifre olmasından kaynaklı gizlilik politikasının ihlal edilmesi sebepleri doğrultusunda; söz konusu taşınmazın içinde bulunduğu bahçenin kullanım alanı ve yapının fiziki koşulları dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Çocuk Evi Hizmet Modeline dönüşümü Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce uygun görülmüş olup, kadın sığınma evi onayının iptal edilip çocuk evleri onayına çevrilmesi ve bu şekilde işlevlendirilmesi hususunda Aile ve Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdürlüğü’ne devrinin Belediye Meclisinin olurlarına arz ederim.”

'GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ SAĞLAYAMIYORDUK'

AK Partili Meclis üyesi ve Hukuk Komisyonu Başkanı Ceren Çolak, şunları söyledi:

“Kadın konukevi sadece Eyüpsultan’a hizmet eden bir kadın konukevi değildi. ŞÖNİM’e (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi) bilgi geliyordu, oradan bize geliyordu hanımefendiler. Sıkıntımız şuydu. Buradaki bir takım güvenlik tedbirlerini sağlayabilmemiz mümkün değildi. Biz de güvenlik sebebiyle burayı kapattık. Eyüpsultan bölgesine hizmet eden bir yer olsa, ilçeyle de sınırlı değildi, İstanbul’dan da misafirler geliyordu buraya. Umarım daha fonksiyonlu kadın sığınma evi yapılır biz de bunu destekleriz. Ama bu belediyenin hizmetidir diye bir zaruret olduğunu düşünüyorum. Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nındır. İlçe belediyelerinin değildir.”

AK Partili Meclis üyesi Mürsel Tekneci ise, “Oraya gidenlerin kocaları sürekli olay çıkarıyordu. Can güvenliği söz konusuydu" ifadelerini kullandı. 

CHP'DEN TEKLİFE 'ŞARTLI' EVET

CHP’li meclis üyeleri de teklife şartlı olur verdi. CHP’li meclis üyesi Mustafa Tüysüz, “Komisyon raporuna şartlı evet diyoruz. Bunun sebebi, nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelerin kadınlar ve çocuklar için sığınma evleri açma zorunluluğu vardır. Eyüpsultan’da yeni bir kadın sığınma evi zorunluluğu vardır. Belediyeden yeni bir kadın sığınma evi bekliyoruz” dedi.

CHP’li meclis üyesi Gülsüm Polat ise şunları söyledi: “Komisyonda konuşurken dedik ki deşifre olmuşsa elbette buranın çocuk evine dönüştürülmesi güzel bir şey. Ancak belediye kanununda da böyle bir madde var. Biz diyoruz ki bir önerge şekline getirelim ve hep beraber bunun arkasında olalım. Kadın sığınma evini ilçemize kazandıralım, yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredelim.”