Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla ‘gezi’ adı altında Almanya’ya gidenlerin Türkiye’ye dönmediğinin ortaya çıkması ile başlayan “insan kaçakçılığı” iddiası diğer AKP’li belediyelere de sıçradı.

Elazığ Arıcak, Akçakiraz, Baskil, Ordu Korgan, Tokat Erbaa ve Bursa Yıldırım gibi ilçelerde de benzer olayların yaşandığı basına yansırken, Kocaeli Dilovası Belediyesi’nin Ekim 2020’de, Ankara Kızılcahamam Belediyesi’nin ise 6 Ağustos 2020’de, Almanya’nın Hannover kentine gezi düzenleme kararı aldığı belirlendi.

İki belediyenin planladığı gezilerin salgın nedeniyle gerçekleştirilemediği, Kızılcahamam Belediye Meclisi’ndeki karara, 3 İYİ Partili meclis üyesinin şerh koyduğu öğrenildi.

MHP’LİLER DE VAR İDDİASI

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, AKP’li Kızılcahamam Belediye Meclisi’nin ağustos ayında gerçekleştirilen olağan toplantısında, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” adlı proje kapsamında Almanya’nın Hannover kentine, “kentin çevre, eğitim ve kültürel çalışmalarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak” üzere belediyeyi temsilen 10 kişinin görevlendirilmesi kararlaştırıldı. Kararda, tüm masrafların Hannover Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından karşılanacağı kaydedildi. Başlangıçta 12 kişinin adı verilen gezi listesine sonradan, arasında MHP’lilerin de olduğu 41 kişi daha eklendiği iddia edildi.

Listede Bingöllü bazı yurttaşların da olması, meclis görüşmelerinde, “Belediye görevlileri dışındaki kişilerin geziye katılmasının, belediyenin kurumsal yapısına zarar vereceği” tartışmalarına neden olduğu aktarıldı. Tartışmaların ardından karar, üç İYİ Partili meclis üyesinin itirazına karşın AKP ve MHP’li 12 meclis üyesinin oyçokluğuyla kabul edildi.

Gezinin ise Covid-19 vakalarının artması nedeniyle yapılamadığı öğrenildi.

AKP’Lİ DİLOVASI BELEDİYE BAŞKANI: TEKLİF GELMEDİ, BELEDİYENİN KENDİ KARARIYDI

Başka bir karar da AKP’li Dilovası Belediye Meclisi’nde Ekim 2020’de alındı. İlçede bulunan sivil toplum kuruluşları ve belediye çalışanları için “iş birliği ve bilgi alışverişi” amacıyla yine Almanya’nın Hannover kentine inceleme gezisi yapılması kararlaştırıldı. Gezinin tüm masraflarının Almanya’da faaliyet gösteren bir şirket tarafından karşılanacağı belirtilen kararda, geziye katılacak isimlerin ise başkanlık makamının oluru ile hazırlanacağı aktarıldı.

Ancak, “belediye çalışanları dışındaki bazı isimlerin de dahil edildiği ve yaklaşık 50 kişinin yer aldığı gezinin, hizmet pasaportlarının hazırlanmasına karşın Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle ertelendiği” iddia edildi.

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, ziyaretin, belediyeciliğin, şehir planlamasının yerinde incelenmesi için düşünüldüğünü söyleyerek, masrafları karşılayacak şirketin ise Hannover Belediyesi’nin şirketi olduğunu belirtti.

Şayir, gezinin pandemi nedeniyle iptal edildiğini kaydederken geziye ilişkin belediyeye teklif gelmediğini aktararak “Dışarıdan teklif gelmedi. Belediyenin kendi kararıydı” dedi. Belediye çalışanları dışındaki kişilerin de gezi listesine dahil edildiği iddialarına ilişkin ise Şayir, “Hayır, öyle bir şey yok. Varsa iş insanıdır. Bir tane, iki tanedir. Gri pasaport dahi almadık” ifadelerini kullandı.