Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde karıştığı usulsüzlükler müfettiş incelemesine yansıyan Abdurrahman Şahin hakkında başlatılan soruşturmanın, akrabası olan AKP İl Başkanı Faruk Kılıç tarafından engellendiği ileri sürüldü. 

Mezopotamay Ajası'nda yer alan habere göre, kayyım yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin başlatılan soruşturmaların ardı arkası kesilmiyor. Bir önceki kayyım yönetiminde göreve getirilen daire başkanlarının tamamına yakını görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Müfettişlerinin incelemeleri sonucu tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle aralarında Mardin eski Valisi Mustafa Yaman ve döneminde görevlendirdiği daire başkanları ile birlikte yüzü aşkın kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Bu dönem görevde bulunan ancak tek dokunulmayan isim olan Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şahin’in akrabası olan AKP İl Başkanı tarafından korunduğu ileri sürüldü. 

REFERANSI AKP İL BAŞKANI

Mülkiye Müfettişlerin incelemeleri sonucu Şahin’in başında olduğu Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yapılan çok sayıda ihalede, “Doğrudan temin yoluyla” alımlarda usulsüzlük tespit edildi. Müfettişler, Şahin ve beraberindeki isimler hakkında usulsüzlüklere dair rapor hazırlandı. Soruşturma açılması için Mardin Valiliği’ne gönderilen dosya, vali ve belediye kayyımı Mahmut Demirtaş tarafından imzalanmadı. İçişleri Bakanlığı’na sunulması gereken soruşturma iznine, AKP İl Başkanı Faruk Kılıç’ın engel olduğu ileri sürüldü. Şahin’in referansı, köylüsü ve akrabası olduğu öğrenilen Kılıç’ın soruşturmanın başlatılmaması yönünde uzun bir süreden beri baskı uyguladığı belirtildi.

DAİRE BAŞKANI YAPILMIŞTI

Hakkında onlarca ihale ve alım işinde yolsuzluk yaptığı iddiası bulunan Şahin, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürüyken Ocak 2019’da kayyım yönetimi tarafından Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı yapıldı. 11 Haziran 2020’de kayyım Mustafa Yaman görevden alınınca getirdiği daire başkanları da peş peşe görevden alındı. Şahin ise mevcut daire başkanlığının yanı sıra Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirildi. Kamuoyunda tepkilerin oluşması sonrası Şahin, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan alınmasına rağmen diğer daire başkanlığında görevlendirilmesi devam etti.

KILIÇ İDDİALARI REDDETTİ 

İddiaları reddeden AKP İl Başkanı Faruk Kılıç, kendilerinin de kanun dışı işler yapan kişilerin yargılanması taraftarı olduğunu savundu. Kılıç, hakkındaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.