"AKP Ordu Kadın Kolları'nın 5 Kasım'da Fatsa'da düzenledikleri bir toplantıda erkek dansöz oynattığı" iddiasına ilişkin tartışma sürüyor.

AKP, sosyal medyada paylaşılan görüntüleri haber yaptığı gerekçesiyle Yeni Çağ gazetesine 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Yeni Çağ ise "AKP Kadın Kolları Başkanı erkek dansöz oynatılmasını paylaştı sonra “AKP ile ilgisi yok” dedi. Yapıyorlar yapıyorlar sonra inkar ediyorlar" diyerek haberin arkasında durdu.

Hürriyet’in aktardığına göre, Yeni Çağ'a dava açan AKP avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, dilekçelerinde "AKP Kadın Kollarının eğlencesinde erkek dansöz oynatıldı" başlıklı haberin "mesnetsiz ve gerçek dışı" olduğunu savundu. Avukatlar haberin, "AK Parti'nin toplum nezdinde itibarını zedeleme kastıyla yapıldığını" öne sürdü.

'KÖTÜ NİYETLİ'

Dilekçede şu ifadeler kullanıldı: "Bu asılsız haberin, müvekkil partiyi ve kadın kollarını hedef alarak kötü niyetle yapıldığı açıkça ortadadır. Benzer yönde açıklama müvekkil parti Ordu Kadın Kolları tarafından da basın ve kamuoyuna duyurulmuştur ve sosyal medya hesaplarından söz konusu görüntülerin kadın kollarının toplantısına ait olmadığı belirtilerek, davalı haberinin gerçek dışı ve iftira olduğu açıklanmıştır."

Avukatlar ayrıca, söz konusu paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini savundu.

YENİ ÇAĞ SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KARŞILAŞTIRDI

Yeniçağ gazetesi ise haberinin arkasında durarak "İsraf ve şatafata kaçan görüntüleriyle sık sık tepki toplayan AKP Kadın Kolları son olarak erkek dansöz oynattıkları toplantıya ait görüntülerle gündeme geldi. AKP Ordu Kadın Kolları'dan yapılan açıklama ile görüntüler yalanlandı. Ancak paylaşımda görünen kullanıcı adı, AKP kadın kollarını ele verdi" ifadelerini kullandı.

Gazete, AKP Ordu Kadın Kollarının tekzip metnini yayımladığı haberinde, paylaşımı yaptığını belirttiği AKP Korgan Kadın Kolları Başkanı Merve Acerbaş'ın sosyal medya hesaplarının görüntülerini yayımladı.