ABD Başkanı Joe Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanımasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert bir yanıt vermediğini düşünen MHP'li vekillerin olaya tepki gösterdiği öne sürüldü.

Kararın ardından Cumhur İttifakı'nda kriz çıktı. 

Günboyu'nun kulislere dayandırdığı haber şöyle:

Kulislere an itibarı ile bomba bir iddia düştü. İddiayı araştırınca altından Amerika çıktı. Biden’ın sözde ermeni soykırımını tanıması ve daha da önemlisi AKP ile MHP’nin arasındaki kriz ortaya çıktı.

MHP milletvekilini arayarak krizin boyutunu sordum.

Önce yanıtlamak istemedi ama konu dönüp dolaşıp Türkiye’nin uluslararası itibarının korunmasına gelince şunları söyledi:

“MHP’nin ilkeleri çok açık ve nettir. Sözde Ermeni soykırımını tanıyan Amerika’ya karşı sessiz kalamayız, kalınmamalı. Tepki göstermek ve onları bu kararlarından dolayı pişman etmek için somut adımlar atmalı hükümet.”

Somut adımlardan kastının ne olduğunu sorduğum zaman MHP milletvekili çok daha önemli bir açıklamayı şöyle yaptı:

“Sayın Bahçeli mutlaka konuyu Sayın Erdoğan’a taşıyacak ve sadece lafla değil somut adımlarla Amerika’nın kınanmasını isteyecektir. Gerekirse Bahçeli Sayın Erdoğan’ı da ziyaret edecektir.

MHP tabanı da Biden’ın “soykırım” açıklamasından son derece rahatsız ve tepkilidir. Bu tepki ancak Biden’a ve Amerika’ya gerekli yanıt verilirse durulur.”

AKP kulislerine de elbette kulak kabarttım ama maalesef “tık” yok. AKP’liler pası hemen liderleri Erdoğan’a atıyor ve onun yapacağı açıklamaları bekliyorlar.

AKP İstanbul milletvekiline, “Erdoğan NATO toplantısında Biden ile görüşmeyip protesto etse iyi bir tepki olmaz mı?

AKP milletvekili bu soruma aslında beklediğim yanıtı verdi:

“Neden protesto edecek ve görüşmeyecek ki? Siz her zaman diplomasi yolu açık olmalı demiyor musunuz? Sayın cumhurbaşkanımız Biden’e soykırım olmadığını belgeleriyle açıklasa kötü mü olur?

Peki, MHP’nin “somut adım atılmalı” şeklindeki beklentisine ne yanıt vereceksiniz diye sorum.

“Erdoğan Hükümetinin öneriye de nasihate da ihtiyacı yok” diye yanıt verdi.

Bu sözlerden sonra “yazılmamak” kaydı ile bana söylenen ifadelerden çıkardığım sonucu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

MHP’liler Biden’a ve Amerika’ya karşı çok ciddi somut adımlar atılmasını istiyorlar.

Hatta birkaç MHP’li milletvekili “Erdoğan gitmesin NATO toplantısına Dışişleri ya da Milli Savunma Bakanı gitsin” görüşündeler.

Ama AKP’liler topyekûn, “Erdoğan gider, Biden ile görüşür” diyorlar…

Ve sonuç olarak demem şu ki;

MHP ve AKP fena kapıştılar, ipler kopma noktasına doğru gidebilir…