Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın 1 Kasım'da yenilenecek genel seçimde ittifak yapılmasına "yeşil ışık" olarak değerlendirilen sözlerinin ardından iki parti yetkilileri arasında liste görüşmelerinin başladığı öğrenildi.

Aydın Hasan'ın milliyet.com.tr’de yer alan haberine göre, ittifak görüşmelerinde, 7 Haziran'daki seçime SP listesinden giren BBP yer almadı. SP, AKP'ye Meclis'te grup kuracak sayıda adayın listelerin seçilebilecek yerlerinden gösterilmesi önerisinde bulundu.

7 Haziran Genel Seçimlerine birlikte giren Saadet Partisi ve BBP, yüzde 2.06'ya tekabül eden 932 bin 867 oy almıştı. AKP, hükümet kurma için gerekli çoğunluğu 18 milletvekili ile elde edemediği için 1 Kasım'da yapılacak genel seçimde SP ile ittifakı değerlendirme almıştı.

LİSTE PAZARLIĞI


Ancak seçim takviminin belli olmasının ardından iki parti arasında ön müzakereler başlatıldı. AKP ile SP'den üçer kişilik heyetlerin son günlerde bazı görüşmeler yaptıkları öğrenildi. Bu görüşmelerde; il 

3 büyük kent için seçim bölgeleri listeleri üzerinde tek tek duruldu.
Saadet Partisi heyeti; İstanbul, Sakarya, Kocaeli ile Güneydoğu ve Karadeniz'deki bazı illerin listelerinde adaylarına ön sıralarda yer verilmesi üzerinde durdu. Görüşmelerde, BBP yer almadı ve olası ittifak dışında tutuldu. BBP eski Genel Başkanı Yalçın Topçu'nun geçici hükümette bakan yapılması ile AKP'nin BBP'nin oylarının bir bölümünü etkilemeyi amaçladığı yorumları yapıldı.

Son görüşmede; SP heyeti, AKP'ye listeler üzerinden teklifini sundu. SP heyeti, Meclis'te grup kurabilecek sayıya işaret eden 20 adayın listelerin seçilecek yerlerinden gösterilmesini istedi. SP'ye, Ak Parti listelerinden 5-6 milletvekili çıkaracak şekilde yer vermeyi amaçlayan Ak Parti yönetimi, bu öneriye henüz yanıt vermedi. SP önerisinin Davutoğlu'na da iletildiği belirtildi. Seçim mevzuatı ittifaklara imkan sağlamadığı için anlaşma olması durumunda, SP adayları Ak Parti listelerinden aday gösterilecek.

SEÇİM UZMANI KOÇ'UN DEĞERLENDİRMESİ

İstatistik Uzmanı ve Seçim Analisti Filiz Aydın Koç, 7 Haziran'daki seçimin sonuçları üzerinden olası bir ittifakın seçim sonuçlarına nasıl etki yapabileceği konusunda, şu değerlendirmede bulundu:

"7 Haziran Genel Seçimlerine birlikte giren Saadet Partisi ve BBP 932.867 (yüzde 2,06) oy almıştı. 2011 Genel Seçimlerinde ise Saadet Partisi 543.454 (yüzde 1,27), BBP ise 323.251 (yüzde 0,75 ) oy almıştı.

1 Kasım Erken Seçiminde, AKP’nin Saadet Partisi-BBP ittifakı ile ittifak yapmasıyani yüzde 2’likOyun tamamının 85 seçim çevresi bazında tamamının AKP’ye geçmesi ve AKP’nin7 Haziran 2015 genel seçimlerinde aldığı oyların, yurtdışı ve gümrük kapısı oylarının aynı kalması halinde, sandalye sayılarında nasıl bir değişiklik olur sorusuna yanıt aradığımızda ortaya şu tablo çıkıyor:

AKP’nin SP+BBP ile ittifak yapması halinde oyu 19.800.278’e yükselirken oy oranı da yüzde 42,9’ ya yükselmektedir.

AKP’nin sandalye sayısı ise 258’den 268’e yükseliyor. Bu 10 milletvekilinin 5 tanesi CHP’den, 5 tanesi de MHP’den AKP’ye geçerken, HDP’nin vekil sayısı etkilenmiyor. Milletvekilisayıları CHP’nin 132’den 127, MHP’nin ise 80’den 75’e düşüyor.

CHP; Ankara Birinci Bölge, Aydın, Erzincan, İstanbul İkinci Bölge, Sivas'ta milletvekili kaybediyor. MHP; Balıkesir, Giresun, İstanbul Üçüncü Bölge, Kayseri, Samsun'da milletvekili kaybediyor."

ADAYLIK İÇİN İSTİFA ETTİ


Öte yandan AKP ile SP ittifakının konuşulması, SP'ye ilgiyi de artırdı. Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde bekir bozdağ’ın danışmanlığını yapan, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda Basın Müşavirliği görevini yürüten Mehmet Nedim Aslan, SP listesinden aday olmak için görevinden istifa etti.

Mehmet Nedim Aslan, Saadet Partisi’nden Ankara aday adayı oldu.