AKP Sözcüsü Beşir Atalay, seçim gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Kendi yaptıkları anketlerde HDP'nin "barajın sınırında olduğunu" savunan Atalay, doğu bölgesini işaret ederek, "Tek rakibimiz HDP" diye konuştu. Yüzde 10 seçim barajının anti-demokratik oluşuna değinmeyen Atalay, HDP'nin barajın altında kalmasını olağan bir durum olarak nitelendirdi.

Atalay'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

TEK RAKİBİMİZ HDP

"Doğu, Güneydoğu bölgesinde Ak Parti ile HDP'nin büyük bir çekişme içinde olacak. Bizim Doğu, Güneydoğu bölgesinde tek rakibimiz şu anda HDP. AK Parti ile HDP o bölgede seçim yarışı yapıyor.

"HDP bir karar verdi. Parti olarak  girdi. İsabetli de etti. Tutarlı bir tutum. Ama barajı aşıp aşamayacağı milletin vereceği oylar ile görülecek. Onu göreceğiz. Kamuoyu yoklamalarında ve kendi araştırmalarımızda sınırda görülüyorlar. Siyaset cesaret ve risk işidir. Daha önce de barajı aşamayanalar olmuştur. Örneğin DYP yüzde 9.8 ile barajı aşamamıştır.

KOALİSYON GÖRÜLMÜYOR

"Şükür ki önümüzdeki dönem koalisyon görülmüyor. Önümüzdeki veriler sürekliliğin devam edeceğini gösteriyor" dedi.

DAVUTOĞLU'NUN "HEDEF YÜZDE 55" AÇIKLAMASI

"Bunlar olmayacak şeyler değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52 alındı ve rekorlardan biri kırıldı. Başbakan'ınki de özgüven içinde seslendirilen bir hedeftir. Seçim dönemleri sürprizlerle doludur. Biz 2011 seçimlerinden bu yana yüzde 50 bandında olduk; her ay yapılan kamuoyu yoklamalarında durum bu. Yine yüzde 50 bandına yakın yerdeyiz.

HDP SINIRLARDA GÖRÜNÜYOR

"Diğer partilerin oy oranlarıyla ilgili açıklama yapmıyoruz, sonra alınıyorlar ama HDP sınırlarda görülüyor. Ayrıca onların en büyük mücadelesi bizimle değil, CHP'yle. Belli kesimler üzerine adaylık açıkladılar; 'ne kadar oy alacağız' diye. Barajı aşıp aşamayacağını o kesimlerden alacakları oy belirleyecek."