İngiliz gazetesi Financial Times'ta AK Parti'nin Twitter'da seferberlik ilan ettiğini belirten bir haber yayımlandı.

CNN Türk'ten Metin Güneş'in haberine göre gazete, AK Parti'nin Twitter'ı "tehlikeli" ilan edip sosyal medyada "genç protestocular tarafından köşeye sıkıştırıldıktan" sonra binlerce taraftarını internet kullanmaları için kaydettiğini öne sürdü.

Financial Times, "Türkiye'nin AKP'si olayların 'doğru' versiyonunu tweetleyecek" başlığı ile yayımladığı haberde, "Adalet ve Kalkınma Partisi, ya da AKP, Facebook, Twitter ve Instagram gibi medya araçlarından olayların 'doğru' versiyonunu aktarmaları için yaklaşık 6 bin kişiye eğitim veriyor" diye yazdı.

Haberde üst düzey bir parti yetkilisinin, "Bu gönüllü bir çalışma. Amaç, sosyal medyayı kontrol altına almak ve mümkün olduğunca geniş kitlelere erişmek" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Odaklanılan noktanın mart ayında yapılacak yerel seçimler olduğunu belirten gazete, en büyük ödülün ise "Bu yaz AKP ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini sarsan gösterilerin merkezi olan Türkiye'nin en büyük kenti İstanbul" diye yazdı.

Gazete, protestolar boyunca göstericilerin yaygın bir şekilde Twitter üzerinden iletişim kurduklarını, polisle çatışmalarını haberlerini ve canlı görüntüleri birbirlerine aktardıklarını, geleneksel medya protestolarla ilgili haberleri vermeyi "ihmal" ettiği için bu şekilde güvenli haberleşebildiklerine dikkat çekti.

Gazete, "Bay Erdoğan Twitter'ı bir tehdit olarak etiketledi ve hükümet yetkilileri de mikroblog sitesinin Türkiye'de yasal varlığını oluşturması için baskı yaptılar, muhalifler bu sayede Ankara'nın iletişim aracı üzerinde baskı kurabilmeyi amaçladığını söylüyorlar" diye yazdı.