AKP’nin geçtiğimiz günlerde “Türkiye Yüzyılı” sloganıyla başlattığı 2023 seçimlerine yönelik kampanyasını “merkez sağ parti” söylemiyle sürdüreceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim’de Ankara’da “Türkiye Yüzyılı” sloganıyla başlattığı seçim kampanyasının merkez sağa yerleşmenin ilk işaretlerini verdiğini anlatan AKP’li kaynaklar, bundan sonra yürütülecek tüm etkinlerin “bir merkez sağ parti” damgası taşıyacağını söyledi.

Kısa Dalga'dan Mahmut Aydın'ın kulis haberine göre; bundan sonra muhalefetle kavga, kutuplaştırıcı tartışmaların olmayacağını 20 yılda yapılan reformların tek tek kamuoyuna anlatılacağını ifade eden kaynaklar, “makul alanlarda muhalefet partileri ile işbirliği ve diyalog yollarını arayacaklarını” kaydetti. Pozitif bir kampanya yürüteceklerini anlatan AKP’liler, “merkez sağı temsil eden AKP’den başka bir parti bulunmadığı” iddiasını da dile getirdi.

Buna göre, başörtüsü ve ailenin tanımıyla ilgili Anayasa değişikliği teklifi TBMM Başkanlığına sunulduktan sonra CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP Meclis gruplarına iletilerek görüşleri istenecek. Teklifi muhalefet partilerine AKP Grup Başkanvekilleri götürecek.

“TRANSFERLER SÜRECEK”

AKP kurmayları seçimlerden önce sürpriz isimlerin partilerine katılacağını ifade etti. İddiaya göre, geçmişte merkez sağda görev yapmış önemli bir politikacı ile CHP’den “çok önemli” bir isim AKP’ye katılacak.