CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Polatlı'da yaşanan kuraklıkla ilgili olarak Meclis'te düzenlediği basın toplantısına, Sakarya Nehri'nde bulunmuş ölü balıklarla geldi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Polatlı'da yaşanan kuraklık sorunuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

CHP Polatlı İlçe Başkanı Ömer Lütfü Türker ve Polatlı'daki bazı muhtarların da katıldığı basın toplantısında Nazlıaka, çiftçinin can çekiştiğini, gübre, su, elektrik, ilaç ve mazotun pahalı olduğunu söyledi.

Girdi fiyatının sürekli arttığını ancak ürün fiyatının aynı oranda artmadığına dikkat çeken Nazlıaka, 2002'de toplam işlenen tarım alanının 23 milyon 905 bin hektarken, 2013'te bu alanın 20 milyon 579 bin hektara düştüğünü ifade etti. "2002'de 17 milyon 935 bin hektar alan ekilirken, bu alan 2013'te 15 milyon 618 bin hektara düşmüştür. Bu rakamlar bize göstermektedir ki Polatlı büyüklüğünde on tane tarım alanı, yanlış politikalar nedeniyle yok edilmiştir" diyen Nazlıaka, kuraklığın en çok etkilediği illerin başında Ankara, ilçelerin başında da Polatlı'nın geldiğini söyledi.

Polatlı nüfusunun yüzde 80'inin tarımla uğraştığını, Polatlı'nın Ankara tarımının kalbi olduğunu anlatan Nazlıaka, kuruyan Sakarya Nehri üzerinde yürürken çekilen fotoğrafı gösterdi.

"Böyle bir noktada çiftçiler nasıl tarımla uğraşacak? Köyler kuraklığın pençesinde. Sakarya Nehri'ndeki canlıların durumu" diyen Nazlıaka, elindeki ölmüş balıkları gösterdi. Nazlıaka şunları söyledi:

"Bu balıklar, bu nehirden çıkarıldı. AKP iktidarı döneminde sadece kadınlar, çocuklar öldürülmüyor, ağaçlar kesiliyor, balıklar da ölüyor. Sakarya Nehri'nin kuruması nedeniyle balıkların içinde bulunduğu durum budur. Buna son verilsin. Artık balıklar ölmesin, daha fazla canlılar ölmesin, oraya su imkanı sağlansın."