Hükümetin yeni Alevi açılımıyla ilgili ortak açıklama yapan üç Alevi federasyonu, AKP’nin bundan önceki yedi çalıştayında Alevi sorununu çözmek için hiçbir çözüm üretilmediğini belirtti.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Dernekleri Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Rıza Eroğlu ve Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut imzasıyla yayınlanan ortak açıklamada, Türkiye’de hak, adalet ve toplumsal barış sorunlarının devam ettiği, Alevilerin zorla asimile edilmek istendiği ifade edildi.

Taraf'ta yer alan habere göre açıklamada, “Hükümetler, özellikle 12 yıllık AKP iktidarı, Alevi inancımızı kendilerine göre dizayn etmeye çabalıyorlar. Sorunun çözümü için Alevi toplumu ve temsil kurumları ile müzakere yapılmıyor. Çözüm önerileri geliştirilmiyor. Avrupa İnsan Hakları’nın verdiği kararlar uygulanmaya konulmuyor. Aksine Alevileri tedirgin eden kamusal alanlara yönelik uygulamalara ağırlık verilmektedir. AKP iktidarı döneminde gerçekleştirilen yedi Alevi Çalıştayı sonucunda, Alevi sorununu çözmek için hiçbir çözüm üretilemedi. Sorunlar, müzakereler ve sorunun muhatapları ile çözülür. Hükümet bunun tersini yapıyor. Alevi toplumunu ve temsili kurumlarını muhatap almıyor. Aleviler olmadan Alevilik sorunları çözülemez” dendi.

Ortak açıklama yapan üç Alevi federasyonu, “Alevi inancımızın ve eşit yurttaşlık taleplerimizin çözüme kavuşması taraftarıyız, sorunun muhatabıyız” dedi.

Türkiye’de temel sorunların çözüm beklediği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Alevi sorunu, Kürt sorunu, demokrasi, hak ve adalet sorunları, kadın ve çevre sorunları başta olmak üzere bir dizi sorunlar çözüm beklemektedir. Sorunların çözümleri ortak akıl ile çözülmelidir. Günlük siyasi çıkarlara göre yapılmamalıdır. Tarihimle yüzleşilmeli, arşivler açılmalı ve sorunların çözümü ortaklaştırılmalıdır. Acılar giderilmelidir.”