Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugün CHP, İYİ Parti ve HDP’yi başörtü konusunda hazırlanan Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili ziyaret edecek.

Bozdağ ve Elitaş, saat 15.30’da CHP’ye, 16.00'da İYİ Parti'ye, 16.30’da HDP’ye gidecek. Teklif MHP ile birlikte hazırlandığı için, MHP ziyaret edilmeyecek.

Türkiye'de başörtü gündemi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3 Ekim'de 'başörtüye güvence' açıklamalarının ardından başlamıştı.

Twitter hesabından bir video yayınlayan Kılıçdaroğlu, "Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı. Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkarıyoruz. Kanun teklifimizi grup toplantımızın ardından Meclis'e vereceğiz" demişti.

Ardından CHP'li vekiller, Meclis'e söz konusu kanun teklifini sunmuştu.

CHP liderinin bu çıkışının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Eğer samimiysen, dürüstsen gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım" çağrısında bulunmuştu.

Erdoğan’ın bu çağrısına Kılıçdaroğlu, “Arkasından bir şey çıkmazsa destek vermeye hazırız” şeklinde şartlı destek vermişti.

Bununla yetinmeyen Erdoğan, daha sonra başörtü konusunu "Hodri meydan" diyerek referanduma götürmeyi teklif etmiş, Kılıçdaroğlu ise bu kez, “Ne oldu, çakma Orban'lık mı yapacaksın Erdoğan? Burası Türkiye, Macaristan değil. Kanun teklifini destekle, ne referandumu… Kaçmazsan bu iş çözülür; erkekler kadınların giyim kuşamını konuşamaz hale gelir. Var mı sende o cesaret?” karşılığını vermişti.