Başbakan’a Mısır’lı göndermede bulunan Balkız, 6 Mart’ta İzmir’de yapılacak mitinge çağrı yaptı.

Aleviler, demokratik ve eşit yurttaşlık hakkı taleplerini dile getirmek için 6 Mart 2011 tarihinde, İzmir Gündoğdu Meydanı'nda miting yapacak.

Mitingin duyurusunu yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, "Mısır'ın Tahrir Meydanı varsa bizim de Gündoğdu Meydanımız var" dedi.

Gözden kaçırmayın

Cem Yılmaz'dan konser yasaklarına tepki Cem Yılmaz'dan konser yasaklarına tepki

Buca Kuruçeşme'deki Cemevi önünde 40'ın üzerinde Alevi-Bektaşi derneği temsilcisinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, demokratik ve eşit yurttaşlık gibi insani, vicdani ve meşru taleplerini dile getirmek amacıyla Ankara ve İstanbul'da iki miting, üç büyük ilde de 24 saatlik oturma eylemi yaptıklarını dile getirerek, "Biz Aleviler temel taleplerimizi elde etmek için ne kadar kararlıysak hükümet de bir o kadar tutarsız, savsaklayıcı geçiştiricidir. Daha da kötüsü AKP Hükümeti, 'Çakma Aleviler' ile kamuoyunu oyalayıp durmaktadır. Bizler AKP'yi ciddiyete davet ediyoruz. Aleviliği bıraktılar, kendilerince Alevicilik oynuyorlar. Kendi meşreplerine uygun bir Alevilik yaratma sevdasına düştüler, ancak bu çok tehlikeli bir oyundur, ellerine aldıkları bir ateş topudur ki döner kendilerini yakar" dedi.

KAHİRE'NİN TAHRİR MEYDANI, BİZİM DE GÜNDOĞDU MEYDANIMIZ VAR!

Diktatörlüklerin yıkıldığı bir dönemde Başbakan Erdoğan'ın diktatörlere "Halkın önünde kimse duramaz, çekilin" diye telkinlerde bulunduğunu hatırlatan Balkız, "Ancak Başbakanın bir yandan bu telkinlerde bulunurken bir yandan da kendi halkı için bu söylediklerinin tam tersini yapması anlaşılır şey değildir. Aslında anlıyoruz ki yargıyı kendi memurları haline getirdikten sonra iki partili meclis ve başkanlık sistemi hazırlıkları yapıyor. Görüyoruz ki sivil, dinci, faşist diktatörlüğe doğru gidiyoruz. Polislerden imamlar, imamlardan polisler yapmak, Mübarek yanlısı kara gömlekli milisler gibi milisler yaratmanın ilk adımlarıdır. Torba yasaya direnen emekçilerin üzerine panzerler gönderip su sıkmak da ilk denemelerdir" diye konuştu.

Haklarını elde etmek için 6 Mart 2011 tarihinde İzmir Gündoğdu Meydanı'ndan bir kez daha sesleneceklerini sözlerine ekleyen Balkız, "Başbakan unutmasın ki Kahire'nin Tahrir Meydanı varsa bizim de Sıhhiye, Kadıköy, Taksim, Ulus, Cumhuriyet ve Gündoğdu meydanlarımız var. Mitingte seçimlere doğru sadece AKP değil, tüm partilere sesleneceğiz ve hiçbir partinin taşıyıcısı olmayacağız" dedi.